Vasaros traumos: ką būtina turėti vaistinėlėje?
Vasarą traumų ne tik nemažėja, bet jos tampa įvairesnės, sudėtingesnės, neretai reikalaujančios gydymo stacionare. O kur dar niekur neužfiksuotų lengvų traumų – nubrozdinimų, sumušimų, patempimų, kraujosruvų, dėl kurių paprastai niekur nesikreipiama, statistika. Taigi vasara medikams – karštas traumų sezonas.
Kaip pasiruošti atostogoms, poilsiui gamtoje, kad traumų išvengtume? Ką daryti, jeigu nelaimingas atsitikimas įvyko?
Konsultuoja gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.
Kodėl vasarą traumų daugėja?
Vasarą susižalojama daugiau negu bet kuriuo kitu sezono metu, ir to priežasčių yra ne viena. Viena vertus, vasarą dėvime mažiau drabužių, vadinasi, mūsų kūnas yra mažiau apsaugotas ir lengviau sužeidžiamas. Kita vertus, vasarą esame aktyvesni, o tai savaime didina įvairių sužalojimų tikimybę. Be to, poilsiaudami, atostogaudami labiau atsipalaiduojame ir prarandame budrumą, tampame neatsargūs, nerūpestingi, aplaidūs, ir tai taip pat yra viena iš traumų priežasčių.
Traumos sportuojant lauke
Saulei pašvietus šilčiau, visi nuo mažų iki didelių traukiame dviračius, riedučius, riedlentes, paspirtukus ir skubame į parkus ir gatves. Tokio fizinio aktyvumo nauda akivaizdi, bet kartu ji didina ir susižalojimų riziką. Tačiau nelaimių tikimybę galima sumažinti. Svarbu dėvėti šalmą ir kitas apsaugas, nepervertinti savo jėgų, nevažiuoti nepravažiuojamais keliais, paisyti kelių eismo taisyklių, per pėsčiųjų perėją dviratį varyti ir t.t.
Pagrindinės dviratininkų ir kitų ratuotų laisvalaikio priemonių mėgėjų traumos – tai sumušimai, patempimai, nubrozdinimai, išnirimai, sunkesniais atvejais – įvairūs kaulų lūžiai. Nukritus dažniausiai susižalojamos plaštakos, riešai, dilbiai, raktikauliai, čiurnos, keliai. Net ir nepatyręs traumos po ilgos pertraukos sėdęs ant dviračio žmogus gali pajusti, kad skauda kojų raumenis, vargina kelių skausmas. Netaisyklingas sėdėjimas ant dviračio gali sukelti ir nugaros skausmą.
Kita aktyvių pramogų lauke rūšis – įvairūs žaidimai: krepšinis, futbolas, tinklinis ir t.t. Teigiama, kad didžiausia susižalojimų rizika yra žaidžiant kamuoliu. Įvairūs patempimai, plyšusios kremzlės ir raiščiai, lūžiai – traumos, kurios gali aplankyti netikėtai. Dėl padidėjusios apatinių galūnių apkrovos gali skaudėti kojų raumenis bei sąnarius. Beje, traumą gali sukelti ir paprastas bėgimas, ypač kai ilgai nesportavęs žmogus nusprendžia bėgti ilgą distanciją. Dažniausios bėgikų traumos – kelio, pėdos, kulkšnies, klubų.
Vandens pramogų traumos
Poilsis prie vandens telkinių taip pat gali būti pavojingas, o didžiausią grėsmę sveikatai gali sukelti plaukimas ir šuoliai į vandenį, ypač kai poilsiaujama nepažįstamoje vietoje ir nėra žinoma, koks yra vandens telkinio ar upės gylys, ar švarus dugnas. Lengviausia trauma, kuria gali atsipirkti šuolininkas į vandenį, yra sumušimas, patempimas, išnirimas. Skaudžiausios pasekmės – galvos, kaklo ir stuburo traumos, po kurių galima atsidurti neįgaliojo vėžimėlyje.
Traumos keliaujant
Vieni mėgsta per atostogas ilsėtis ir renkasi pasyvų poilsį, kiti negali be dinamikos ir propaguoja aktyvų poilsį – keliones į kalnus, žygius po vaizdingas vietoves, daug ekskursijų, pramogų ir t.t.
Dažniausios traumos kelionių metu – patempimai, sumušimai, nubrozdinimai ir įpjovimai. Dažna sumušimų, patempimų, net ir sąnarių uždegimo priežastis – netinkamas pasiruošimas arba visiškas nepasirengimas fiziniam krūviui, ištvermės stoka. Tai viena dažniausių žmonių klaidų. Užtenka ilgiau pavaikščioti ekskursijų metu, ir kitą rytą žmogus nebepaeina, nes čiurna patinusi ar vargina kelio skausmas arba raumenų patempimas.
Pavojai tyko ne tik aktyviai atostogaujant, sportuojant, bet ir buityje: galima paslysti ant slidžių grindų baseine, duše. Galima lygioje vietoje netinkamai padėti koją, ir čiurnos trauma garantuota.
Patarimai norintiems išvengti traumų:
- Nepervertinkite savo jėgų, rinkitės įveikiama krūvį.
- Prieš pradėdami sportuoti, padarykite apšilimą, mankštą.
- Jeigu planuojate aktyvų poilsį, pvz., kopimą į kalnus, jam ruoškitės iš anksto, geriausia visus metus.
- Paisykite saugumo reikalavimų, būkite atidūs, nepraraskite budrumo.
- Avėkite patogią avalynę.
- Neužmirškite į kelionę pasiimti tepalo nuo sumušimų, uždegimo, skausmo, kraujosruvų.
Kelionių vaistinėlėje – tepalas nuo skausmo ir uždegimo
Jeigu susižalojote namuose, užsitikrinti tinkamą pagalbą yra lengviau. Kelionėse gali iškilti keblumų, todėl geriausia iš anksto pasiruošti visiems galimiems netikėtumams. Taigi į kelionę rekomenduoju pasiimti tepalą ir tablečių Traumeel S. Šis homeopatiškai paruoštas vaistinis preparatas tinka esant pačioms įvairiausioms traumoms, nes veikia visus pagrindinius traumos požymius – skausmą, uždegimą, patinimą, kraujosruvas. Traumeel S poveikis patvirtintas moksliniais įrodymais ir daugiau nei 60 metų patirtimi visame pasaulyje: jis greitai mažina uždegimą, skausmą ir kraujosruvų atsiradimą, skatina gijimą.
Traumeel S sudėtyje yra net 14 įvairių homeopatiškai paruoštų augalinių ir neorganinių komponentų. Vaisto sudedamosios dalys parinktos taip, kad veiktų visas uždegimo proceso grandis ir įvairius uždegimo poveikius audiniams. Vieni komponentai (mėlynoji kurpelė, sodinis hamamelis, daugiametė saulutė, kalninė arnika, vaistinė šunvyšnė) veikia kraujosruvų gijimą, nes didina kraujagyslių tonusą ir reguliuoja jų pralaidumą, išjudina kraujo sąstovį. Kiti (siauralapė ir rausvažiedė ežiuolė) – mažina pūliavimo tikimybę. Svarbi grandis gydant traumas yra skausmo valdymas. Taigi mėlynoji kurpelė, kalninė arnika, paprastoji jonažolė, vaistinė ramunė užtikrina skausmo malšinimą. Gijimą skatina vaistinė medetka, kalninė arnika, rausvažiedė ežiuolė ir vaistinė taukė. Tik veikdami kartu Traumeel S komponentai sukelia efektyviausią poveikį gydant išnirimus, patempimus, sumušimus, uždegimus, nubrozdinimus, lengvinant kaulų ir sąnarių degeneracinius simptomus.
Vartojimo rekomendacijos: Traumeel S tepalą galima tepti pagal poreikį, o tabletes suaugusiems žmonėms, 12 metų ir vyresniems paaugliams rekomenduojama vartoti po vieną 3 kartus per dieną (laikyti burnoje, kol ištirps).
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt
.