Pagalba kosinčiam vaikui: ką turėtų žinoti tėveliai?

Kosulys yra ne liga, o simptomas, tačiau neretai labai varginantis, alinantis. Kartu kosulys yra labai svarbus organizmo apsauginis refleksas, nes kosint išsivalo kvėpavimo takai. Kiek kartų turėtų sukosėti vaikas, kad reikėtų kreiptis į gydytoją? Kokie kosulio požymiai, pavyzdžiui, aukšta temperatūra, gali pranešti apie rimtą ligą?

Pataria gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.

 

Kodėl vaikas kosėja?

Dažniausiai kosulys vargina sergant kvėpavimo takų ligomis. Tai gali būti sloga, nosiaryklės uždegimas, laringitas (gerklų uždegimas), faringitas (ryklės uždegimas), tonzilitas (angina – gomurinių migdolų uždegimas), tracheitas (trachėjos uždegimas), bronchitas, plaučių uždegimas, astma, kt.

Kosulys gali būti sausas, drėgnas, priepuolinis, spazminis, lojantis, sukeliantis skausmą, dusulį, švokščiantis ir t.t. Spazminis kosulys – kai kosint trūksta oro: sunkiau įkvėpti arba iškvėpti. Priepuolinis kosulys – itin varginantis, staiga užeinantis, dažnai sausas, kai žmogus kosėja, kosėja ir negali sustoti. Kosulys gali varginti naktį ar paryčiais. Be to, jis gali keistis atsižvelgiant į kūno padėtį. Pavyzdžiui, dieną žmogus gali kosėti nestipriai, drėgnai, tačiau kai tik atsigula, jį ima varginti sausas, lojantis kosulys.

Labai svarbu atskirti, virusinės ar bakterinės kilmės yra kosulys. Bakterinės kilmės kosulį išduos gelsvos, tąsios gleivės. Virusinės kilmės kosulys dažnai būna sausas ir dirginantis.

 

Skirtinga liga – skirtingas kosulys

Kosulio tipas, išraiška gali skirtis priklausomai nuo ligos. Sergant peršalimo ligomis, kurių sukėlėjai dažniausia yra virusai, paprastai iš pradžių pasireiškia sloga, po to sausas kosulys, kuris vėliau gali tapti drėgnas. Tačiau tokia kosulio seka nebūtina: vaikas gali iš karto pradėti kosėti drėgnai. Paprastai sergant peršalimo ligomis temperatūra vaikui nebūna aukšta, bet kosulys gali tėvelius gąsdinti, nes vaikas gali kosėti be perstojo visą naktį. Taip gali atsitikti todėl, kad, esant infekcijos sukeltam gerklės uždegimui, vaikui skauda gerklę, ji būna paraudusi, patinusi. Mažylis tą patinimą jaučia tarsi kažkokį darinį, kurį ir bando iškosėti.

Sergant astma kosulys būna priepuolis, spazminis, sukeliantis dusulį, o kvėpavimas – švilpiamas, triukšmingas. Kosulį sergant bronchitu galima palyginti su rūkančių žmonių kosuliu, kai jie rytais smarkiai drėgnai kosėja, jiems išsiskiria daug skreplių. Sergant virusiniu laringitu vaiką kamuoja ūminis, lojimą primenantis, sausas, įkyrus kosulys. Sergant kokliušu kosulys gali sukelti vėmimą.

 

Ar kai vaikui aukšta temperatūra, kosulys pavojingesnis?

Kosulys dažniausiai pasireiškia kartu su kitais simptomais, kurių pobūdis ir stiprumas gali skirtis atsižvelgiant į priežastis, sukėlusias ligą. Taigi kosulys gali varginti be temperatūros ar kartu su aukšta temperatūra. Stiprus kosulys, kuris pasireiškia kartu su aukšta temperatūra, iš esmės nieko nesiskiria nuo kosulio, kai temperatūra padidėja nedaug. Ir vienu, ir kitu atveju kosulys gali būti sausas, drėgnas, kartu gali varginti ir kiti simptomai – sloga, gerklės, galvos skausmas, kt. Kiek pakils temperatūra, kai vaikas kosėja, priklauso nuo jo imuninės sistemos, taip pat ir nuo kosulį sukėlusių priežasčių.

Pas gydytoją pasirodyti būtina, kai aukšta temperatūra (didesnė kaip 38,5ºC) vaikui laikosi 3 dienas ir daugiau. Tačiau pavojinga gali būti ir neaukšta temperatūra (37,2 ºC), jeigu ji laikosi ilgiau kaip 2–3 savaites. Tokiu atveju gali vystytis bronchitas ar plaučių uždegimas, kuriam ne visada būdinga aukšta temperatūra.

 

Kokie kosulio požymiai pavojingi?

Jeigu vaikas tik kelis kartus (iki trijų kartų per dieną) sukosėjo, tikrai jokių vaistų duoti nereikia ir to bijoti nereikia. Vaikas neserga, o į kvėpavimo takus tiesiog pateko dulkių ar kitų medžiagų, kurias jis ir iškosėja. Kosulio, kaip ligos simptomo, irgi bijoti nereikia, tačiau sergant kosulys neturėtų trukti ilgiau kaip 2 savaites. Susidūrus su virusu ar bakterija, kosulys yra mūsų organizmo reakcija, padedanti to viruso ar bakterijos atsikratyti, t.y. iščiaudėti, iškosėti.

Paprastai į šeimos gydytoją ar homeopatą kreiptis rekomenduojama, jeigu kosulys tęsiasi ilgiau kaip 2 savaites. Tačiau visada pabrėžiu vieną svarbiausių taisyklių – geriau anksčiau negu vėliau, kol kosulys dar nenusileido į bronchus, plaučius ar netapo lėtinis. Kita vertus, atskaitos taškas kiekvienam labai individualus. Kai į konsultaciją ateina mamos, visada sakau: „Stebėkite vaiką, bet nebijokite“. Jei mama bijo, kad vaikas sunkiai susirgs, vaikas tą baimę dažniausiai ir pateisina. Taip pat svarbu žinoti ir aliarmo požymius, kai į gydytoją reikia kreiptis nedelsiant. Tai:

  • kai kosėja jaunesnis nei 3 mėn. kūdikis,
  • kai kartu su kosuliu vaikui aukšta temperatūra,
  • kai kosulys labai varginantis, nepraeinantis,
  • kai su kiekviena diena bendra būklė blogėja,
  • kai kosint trūksta oro ar kamuoja dusulys, girdimas švokštimas,
  • kai skrepliuose yra kraujo.

 

Aukšta temperatūra: kaip saugiai vaikui padėti?

Homeopatiniai vaistai, skirtingai nuo įprastų karščiavimą slopinančių vaistų, staigiai temperatūros nenumuša, tačiau palengvina karščiuojančiojo būklę, kad ligos eiga, natūralus sveikimas būtų švelnesnis. Kai pakyla temperatūra, vaikas kosėja, dažniausiai jis būna neramus. Esant karščiavimui ir neramumui, vaikams rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštas Viburcol žvakutes. Viburcol žvakučių sudėtyje esančios medžiagos ramina, mažina uždegimą. Taigi Viburcol veikia simptomus, kurie pasireiškia, kai vaikui aukšta temperatūra.

Įprastinis dozavimas ir dozavimas ūmiais atvejais yra toks:

  • suaugusiesiems, 12 m. ir vyresniems vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną,
  • 6–11 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną,
  • 2–5 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 3 kartus per dieną,
  • jaunesniems kaip 2 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 2 kartus per dieną,
  • jaunesniems kaip 6 mėn. kūdikiams žvakutes vartoti tik pasikonsultavus su gydytoju.

Kaip pagalbinę priemonę Viburcol žvakutes homeopatų rekomenduojama vartoti esant bendriems simptomams – karščiavimui, infekcijų sukeltiems skausmams, neramumui, miego sutrikimams, kai vaikas verkia.

Nepatartina mažinti temperatūros, jei vaikas ją gerai toleruoja. Paprastai dažniausiai tai yra temperatūra iki 38,5 ºC. Tačiau vėl primenu, kad svarbu vaiką stebėti, atsižvelgiant į jo būklę, vaistų nuo temperatūros vaikui galima duoti ir kai ji yra mažesnė negu 38,5 ºC.

Kaip veiksmingai ir be žalos gydyti kosulį?

Kosuliui gydyti galima rekomenduoti šių homeopatinių vaistų: Husteel geriamųjų lašų, Bronchalis-Heel tablečių, Drosera-Homaccord geriamųjų lašų ir Tartephedreel N geriamųjų lašų. Kiekvienas jų skirtas esant tam tikram kosulio tipui. Pavyzdžiui, Husteel geriamųjų lašų rekomenduojama skirti, kai kosulys sukeltas peršalimo ligų, kai su kosuliu pasireiškia skausmą sukelianti sloga, kai kosulys yra priepuolinis, o žmogus jaučia bendrą silpnumą. Bronchalis-Heel tabletės tinka, kai kosulys sukelia spazmus, kas būna bronchito atvejais. Taip pat esant priepuoliniam kosuliui, kai žmogus atsikosėja geltonomis gleivėmis ir kai jam reikalinga ramybė. Drosera-Homaccord geriamieji lašai tinka, kai kosulys drėgnas, lojantis, sukeliantis skausmą, kai iškosėjama geltonas tvirtos konsistencijos gleivių. Tartephedreel N geriamieji lašai skiriami esant kosuliui, kai pasireiškia dusulys, švilpimas, švokštimas, kai kosulys sustiprėja gulint ir gali sukelti vėmimą.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

 

 

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų