Kada vaiko aukšta temperatūra gali būti pavojinga?

Karščiavimas – vienas dažniausių vaikų negalavimų, todėl visi tėveliai turėtų žinoti, kaip ir tokioje situacijoje elgtis. Tačiau gydytojai pažymi, kad neretai ir šis dažnas simptomas būna netinkamai gydomas.

Kokių priemonių imtis, kai vaikeliui aukšta temperatūra? Kaip sužinoti, ar jau reikia kviesti gydytoją, o galbūt ir skubiąją medicinos pagalbą, ar dar anksti? Ką daryti, kai kartu vargina sloga, kosulys ar dantukų dygimas?

Pataria gydytoja natūropatė, holistinio sveikatos principo propaguotoja Edita Jaskelevičienė.

 

Peršalimo ligos – dažna aukštos temperatūros priežastis

Vaikai gali susirgti bet kada, ne išimtis ir vasara, tačiau rudenį ir žiemą sergamumas smarkiai padidėja, nes tai gripo sezono metas. Įprastai gripo sezonas prasideda spalio mėnesį ir tęsiasi iki gegužės. Dar dažniau šiuo periodu vaikai serga peršalimo ligomis, kurių pagrindiniai sukėlėjai irgi yra virusai. Kad mažylis nesusirgtų arba sirgtų lengvai, reikia ruoštis iš anksto. Visų pirma, vaiką reikia grūdinti. Taip pat svarbu, kad jo mityba būtų visavertė, kad vaikelis nebūtų pervargęs nuo būrelių gausos, kad pakankamai laiko praleistų gryname ore ir gerai išsimiegotų. Kitos gerai žinomos profilaktikos priemonės: dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo etiketo, vėdinti ir drėgnai valyti kambarius, vengti masinio susibūrimo vietų, o susirgus – gydytis namuose.

Jeigu vaikelis sukarščiavo, pirmiausia svarbu duoti daug skysčių ir stebėti jo elgesį, savijautą. Dažniausia klaida – kad išsigandę tėveliai iš karto puola „mušti“ temperatūrą. Daug kalbama, kad nepatartina mažinti temperatūros, jei ji yra iki 38,5 ºC. Dažniausiai visi vaikai tokią temperatūrą lengvai pakelia. Tačiau mano praktiniai pastebėjimai rodo, kad tėveliai bijo vaiko aukštos temperatūros, ypač prieš miegą, ir mažina net ir 37,5 ºC temperatūrą. Taip jie siekia, kad vaikas geriau miegotų naktį, kad išvengtų didesnio temperatūros pakilimo. Tad dar kartą noriu paraginti neskubėti ir nemažinti temperatūros be reikalo. Kodėl? Todėl, kad bakterijos, o ypač virusai, žūsta tik esant aukštai temperatūrai. Imuninė sistema savo apsauginius kompleksus, gynybines medžiagas irgi gamina tik aukštoje temperatūroje. Tad, neleisdami vaikui karščiuoti, didiname riziką, kad vaikelis vėl susirgs, „pasigavęs“ tą patį sukėlėją.

Kokiomis priemonėmis mažinti karščiavimą?

Medicina tobulėja. Vis daugiau sužinoma ne tik apie įvairias ligas, bet ir vaistus, jų poveikį, ir šios naujienos ne visada būna teigiamos. Pavyzdžiui, nustatoma, kad tam tikros vaistų sudedamosios dalys gali kelti pavojų sveikatai. Tuomet vaistai išimami iš apyvartos. Tad klausimas, kaip saugiai mažinti aukštą temperatūrą, iš tiesų yra svarbus.

Homeopatiškai paruošti vaistai, skirtingai nuo įprastų karščiavimą slopinančių vaistų, staigiai temperatūros nemuša, tačiau palengvina karščiuojančiojo būklę, kad ligos eiga, natūralus sveikimas būtų švelnesnis. Vaikams rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštų Viburcol žvakučių, kurios tinka karščiavimui, neramumui gydyti.

Viburcol, kaip pagalbinę priemonę, rekomenduojama vartoti esant bendriems simptomams, tokiems kaip karščiavimas, infekcijų sukeliami skausmai, neramumas, miego sutrikimai, verkimas, valgymo ir gėrimo problemos (*Müller-Krampe BM 2/2002).

Įprastinis dozavimas ir dozavimas ūminiais atvejais yra toks:

  • suaugusiesiems, 12 m. ir vyresniems vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 6–11 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 2–5 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 3 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 2 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 2 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 6 mėn. kūdikiams žvakutes vartoti tik pasikonsultavus su gydytoju.

 

Pirmiau sloga, po to aukšta temperatūra

Dažniausias ir pirmiausiai pasireiškiantis peršalimo ligų simptomas yra nosies užgulimas, sloga. Sloguojančiam vaikui yra labai svarbu tinkamai išpūsti nosį. Būtina paaiškinti, kad gleives reikia išpūsti pakaitomis, uždarant tai vieną, tai kitą nosies landą.

Taip pat svarbu žinoti, kad sloga – tai ne tik gleivės, kurios trukdo kvėpuoti ir kurias reikia pašalinti, bet ir virusų sukeltas uždegimas. Todėl naudinga rinktis preparatą, kuris ne tik skystina gleives ir taip palengvina jų pasišalinimą, kvėpavimą, bet ir veikia uždegimą, virusus. Vienas tokių homeopatiškai paruoštų vaistinių preparatų yra Euphorbium compositum S, kuris padeda:

  • atkimšti nosį ir palengvinti slogos simptomus (užgulimą, paburkimą);
  • skystinti gleives ir taip palengvina jų pasišalinimą, pagerina kvėpavimą;
  • net ilgai vartojant, jo gydomasis poveikis nemažėja, efektas išlieka viso gydymo kurso metu.

 

Ką daryti, kai kartu su karščiavimu pasireiškia kosulys?

Kosulys nėra liga. Tai simptomas, kuris ir vargina, ir sekina, ir kartu yra svarbus organizmo apsauginis refleksas, nes kosint išsivalo kvėpavimo takai. Kosulį gali sukelti daugybė priežasčių, jis gali būti įvairių ligų simptomas. Ką tėveliams svarbu žinoti, jeigu jų atžala kosėja?

Visų pirma, kad kosulio tipas, išraiška gali skirtis atsižvelgiant į ligą. Vadinasi, skirtingai pasireiškiantis kosulys neturėtų būti gydomas tais pačiais vaistais. Praktikoje skiriu šių homeopatiškai paruoštų vaistų: Husteel geriamųjų lašų, Bronchalis-Heel tablečių, Drosera-Homaccord geriamųjų lašų ir Tartephedreel N geriamųjų lašų. Kiekvienas preparatas skirtas esant tam tikram kosulio tipui. Pavyzdžiui, Husteel geriamųjų lašų rekomenduojama vartoti, kai kosulys sukeltas peršalimo ligų, bronchito. Jų skiriama, kai su kosuliu pasireiškia skausmą sukelianti sloga, kai kosulys yra priepuolinis, vargina bendras silpnumas. Bronchalis-Heel tabletės tinka, kai kosulys sukelia spazmus, kaip būna bronchito atvejais. Taip pat esant priepuoliniam kosuliui, kai žmogus atsikosėja geltonomis gleivėmis ir jam reikalinga ramybė. Drosera-Homaccord geriamieji lašai tinka pagalbiniam ūminio bronchito sukeltam produktyviam kosuliui, kai atsikosėjama gleivėmis, gydyti. Tokiu atveju kosulys būna drėgnas, sukeliantis skausmą, vaikas iškosėja geltonas tvirtos konsistencijos gleives. Tartephedreel N geriamųjų lašų vartojama papildomam kvėpavimo takų uždegimui gydyti. Jų skiriama esant kosuliui, kai pasireiškia dusulys, švilpimas, švokštimas, kai kosulys sustiprėja gulint ir gali sukelti vėmimą.

 

Dantukų dygimas ir karščiavimas

Apie 70 proc. vaikų dantukų dygimo metu pasireiškia įvairių negalavimų. Kai kalasi dantukai, paburksta dantenos, vaikelis nuolat viską kiša į burnytę, kandžiojasi. Dėl to, kad dantenos paburksta, mažylis gali greičiau pasigauti virusinę infekciją, dėl kurios gali pakilti temperatūra, o vaikelis tapti neramus. Kita vertus, sloga, ausyčių skausmas, aukštesnė temperatūra gali kamuoti ir be jokios virusinės ligos. Kalantis dantukams, gali pablogėti apetitas, vaikelis gali tapti kaprizingas, neramus, piktas.

Kad kūdikis nekištų į burnytę kumščio ar pirštukų, reikėtų pasiūlyti specialų guminį kramtuką. Pagalbiniam karščiavimui, neramumui gydyti, taip pat esant kitiems dantukų kalimosi metu pasireiškiantiems negalavimams, ausyčių skausmui mažinti yra rekomenduojamos Viburcol žvakutės (jaunesniems kaip 2 m. vaikams – po vieną žvakutę 2 kartus per dieną, nuo 2 m. – po vieną žvakutę 3 kartus per dieną).

 

Kada, esant aukštai temperatūrai, į gydytojus reikia kreiptis nedelsiant?

Nedelsiant į gydymo įstaigą reikia kreiptis, jeigu yra bent vienas iš šių požymių:

  • aukšta temperatūra kūdikiui iki 6 mėn.;
  • temperatūros nepavyksta sumažinti;
  • pastebimi traukuliai;
  • atsirado neišnykstantys bėrimas;
  • vaikas nuolat viduriuoja, vemia;
  • atsisako gerti skysčių;
  • būklė blogėja ir atsiranda naujų simptomų – kvėpavimas pasunkėja, padažnėja ar, priešingai – yra paviršutinis, jei vėmimas tęsiasi;
  • vaiko būklė negerėja, nors temperatūra ir sumažėjo;
  • temperatūra aukštesnė kaip 40 ºC.

Jeigu tėveliams neramu, jie nežino, kaip tinkamai pasielgti, kai vaikas karščiuoja, visada geriau abejones išsklaidyti pasitarus su gydytoju.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų