Homeopatijos galimybės gydant ligas: ar įmanoma vaikus užauginti be cheminių vaistų?
Kiekviena šeima nori, kad jų vaikai būtų sveiki, kuo mažiau sirgtų, tačiau kaip to pasiekti – ne visuomet suvokia. Net ir šiais informacijos pertekliaus laikais tėvai neretai stokoja žinių, kaip elgtis vaikui susirgus, ką daryti, kad jis greičiau sveiktų, ko nedaryti. Sergame ir mes, suaugusieji. Ir nesvarbu, kokia liga kamuoja, kiekvieno noras susirgus – kad gydymas būtų kokybiškas, veiksmingas ir saugus. Kaip to pasiekti?
Apie šiuolaikines greitesnio poveikio, saugias gydymo galimybes kalbamės su gydytoja med. dr. Virginija T.Gudavičiene, kuri savo praktikoje homeopatiją taiko daugiau nei 25 metus
Sveikata yra ir žinios, ir darbas. Ką svarbiausio apie homeopatiją turėtume žinoti?
Pagal Pasaulio Sveikatos Organizaciją, ,,sveikata“ – tai visiška fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalavimų nebuvimas“. Sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo paties žmogaus. Tai yra ne tik gydytojo, bet pirmiausia žmogaus atsakomybė. Laikydamasis sveikos gyvensenos, kurią sudaro sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, tinkamas dienos ir miego režimas, žmogus labai prisideda prie savo sveikatos ir, stiprindamas imunitetą, įgauna atsparumą daugeliui ligų. Tačiau kai susergame, prireikia ir specialisto pagalbos. Tam tikrais atvejais užkirsti kelią ligos vystymuisi gali padėti ir natūralūs gydymo metodai, tokie kaip homeopatija.
Pagrindinis homeopatijos principas ,,panašus gydo panašų“: mažos vaistinių medžiagų dozės vartojamos įvairioms ligoms, tokioms kaip peršalimas, virusinės infekcijos, traumos ir kt., gydyti. Homeopatinių, kaip ir visų kitų vaistų, gamybą reglamentuoja Europos farmakopėja, kurioje nurodyti reikalavimai žaliavoms, vaistų gamybos principai, gatavų preparatų kokybės kontrolė. Todėl šių vaistų galima įsigyti tik vaistinėse.
Šiuolaikinė homeopatija – tai preparatų įvairovė (tabletės, lašai, žvakutės, ampulės), suteikianti galimybę šį metodą taikyti plačiau ir integruoti į tradicinę mediciną. Šis medikamentinis gydymo metodas veikia švelniai, greitai, poveikis išlieka ilgai, o nepageidaujamų poveikių pavojus mažiausias. Jį galima skirti tiek ūminių, tiek lėtinių ligų atvejais, tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Esant lengviems negalavimams, homeopatija gali būti pagrindinis gydymo metodas, o sudėtingais atvejais dažniau taikoma kaip pagalbinė priemonė.
Tėveliai supranta, kad vaiko be ligų neužauginsi, kad sergant vaikui formuojasi imunitetas. Tačiau neretai, bijodami vaiko aukštos temperatūros ar kosulio, duoda antibiotikų. Kaip turėtų elgtis tėvai, kai vaikui aukšta temperatūra? Kokie Jūsų patarimai: kada temperatūra yra pavojinga, kokie to požymiai?
Vaikystėje formuojasi imunitetas, tad nieko keista, kad ūminėmis ligomis vaikai serga dažniau nei suaugusieji, vidutiniškai 6–8 kartus per metus. Pakilusi temperatūra yra simptomas – organizmo gynybinė reakcija. Esant aukštesnei temperatūrai, sustiprėja imuninės reakcijos: žudomi virusai, bakterijos. Temperatūra reikalinga tiek organizmui sveikti, tiek imunitetui formuoti. Dažniausiai 38–38,5oC temperatūrą vaikai toleruoja gerai, tad ligos eigai palengvinti ir imunitetui stiprinti puikiai tinka ir homeopatinės priemonės, taip pat būtina vartoti skysčių, laikytis lovos režimo. Esant aukštesnei temperatūrai, būtina gydytojo priežiūra, išsamesni kraujo ar kiti tyrimai. Jei aukšta temperatūrai laikosi ilgiau, taip pat būtina gydytojo konsultacija.
Antibiotikus paskiria gydytojas, ir jais gydomos tik bakterinės kilmės infekcijos. Daugumos viršutinių kvėpavimo takų ligų, ausų uždegimų, bronchitų, įvairių gerklės ligų sukėlėjai yra virusai, kurių antibiotikai neveikia. Lengviausiai prieinamas ir greičiausias būdas suprasti, koks yra sukėlėjas – virusas ar bakterija, tai atlikti kraujo tyrimą.
Ką turėtume žinoti apie žvakutes Viburcol? Kokiais dar atvejais, ne tik temperatūrai mažinti, jų galima skirti?
Skaitydama paskaitas dažnai pasakoju apie tai, kad nemokėčiau auginti vaikų be homeopatiškai paruoštų Viburcol žvakučių. Tai veiksminga medikamentinė priemonė, kuri turėtų būti kiekvienos šeimos, auginančios vaikus, vaistinėlėje. Viburcol žvakutės – tai kompleksinis homeopatinis preparatas, kurio sudėtyje yra ramunėlė (lot. Chamomilla recutita), šunvyšnė (lot. Atropa belladonna), paprastasis karklavijas (lot. Solanum dulcamara), plačialapis gyslotis (lot. Plantago major), pievinė šilagėlė (lot. Pulsatilla pratensis) ir iš austrių geldelių išgautas kalcis (lot. Calcium carbonicum Hahnemanni). Kai vaikas karščiuoja ir vargina aukštos temperatūros sukelti simptomai – padidėjęs dirglumas, neramumas, taip pat kalantis dantukams, kurių dygimą gali lydėti temperatūra, ausų skausmas, rekomenduojamos Viburcol žvakutės. Ši gydymo priemonė yra patikima alternatyva gydant mažų ir ikimokyklinio amžiaus vaikų lengvas ir vidutinio sunkumo ūmines infekcines ligas, kurių metu vargina karščiavimas. Šis preparatas nesukelia cheminiams vaistams būdingų nepageidaujamų poveikių. Paprastai jaunesniems kaip 2 metų vaikams užtenka vartoti po 1 žvakutę 2 kartus per dieną. Vyresniems vaikams, atsižvelgiant į amžių, – po 1 žvakutę 3–4 kartus per dieną.
Kas yra virusinė infekcija, kaip ją atpažinti? Ką turėtume žinoti apie virusinių ligų gydymą?
Virusinės infekcijos – tai mažų, greitai besidauginančių mikroorganizmų sukeltos ligos, sutrikdančios žarnyno, kvėpavimo takų, galvos smegenų, kepenų ar kitų organų funkcijas. Jų yra daug ir įvairių, simptomai taip pat priklauso nuo to, kokia organizmo funkcija yra pažeista. Tačiau vien tik pagal simptomus atskirti virusinę ligą nuo bakterinės nėra paprasta – padeda jau minėti kraujo ar kiti tyrimai. Šaltuoju metų laiku vyrauja virusinės kvėpavimo takų ligos, kurių dažniausi simptomai – sloga, kosulys, gerklės skausmas, bendras silpnumas, neaukšta temperatūra, miego sutrikimai. Gydant šias ligas, labai svarbu stiprinti imunitetą ir skatinti bei palaikyti organizmo gynybines reakcijas. Padėti sveikti labai tinka homeopatiniai preparatai. Pavyzdžiui, Engystol tabletės, kurias galima vartoti tiek profilaktiškai, tiek susirgus. Kovojant su virusu šio preparato sudedamosios dalys stiprina imunitetą. Sudėtyje esančios kregždūnės (lot. Vincetoksicum) ir sieros (lot. Sulfur) homeopatinė vaistinė forma yra puikus derinys siekiant laimėti kovą su virusais. Kitas puikus preparatas, skirtas kovai su ūmine virusine infekcija – Gripp-Heel. Šias priemones gali vartoti ir vaikai, ir suaugusieji, skiriasi tik dozės – jos nurodytos informaciniame lapelyje.
Kokie yra kosulio gydymo principai: kada pradėti gydymą, kiek laiko tęsti, koks kosulys pavojingas?
Kosulys yra vienas iš peršalimo simptomų. Tai refleksas, kuris padeda sveikti, nes kosint smarkiai susitraukia kvėpavime dalyvaujantys raumenys ir iš viršutinių kvėpavimo takų pašalinamos dirginančios medžiagos ar svetimkūniai. Jeigu kosulys užsitęsia, tai tampa varginančiu simptomu (tiek ligoniui, tiek šalia esantiems). Pradžioje dažniausiai kosulys būna sausas. Labai svarbu vartoti daug skysčių, pakankamai drėkinti aplinką. Atsiradus šiam simptomui, homeopatinės priemonės, kurių yra didelis pasirinkimas, gali padėti. Labai svarbu, kad sausas kosulys taptų drėgnas (produktyvus), nes toks kosulys užtikrina ekskrecinę funkciją – gleivinės ir kvėpavimo takų valymąsi nuo mikroorganizmų.
Sergant virusine infekcija, kai kamuoja balso užkimimas ar spazminio pobūdžio kosulys, sergant laringitu (gerklų gleivinės uždegimu) ar faringitu (ryklės gleivinės ir pogleivės uždegimu), rekomenduojama vartoti Phosphor-Homaccord geriamųjų lašų. Bronchito ar peršalimo ligų sukeltam kosuliui lengvinti patariama vartoti Husteel geriamųjų lašų. Užsitęsusiam kosuliui, kurį sukelia tarcheitas, gydyti rekomenduojama Tartaphedreel geriamieji lašai. Geriamųjų lašų Drosera-Homaccord skiriama esant ūminio bronchito sukeltam produktyviam kosuliui. Sergantiems bronchitu skiriama Bronchalis-Heel tablečių. Kai kosulys lėtinis ar tęsiasi ilgai, taip pat rekomenduojami kvėpavimo pratimai.
Labai svarbu žinoti ir laikytis vartojimo rekomendacijų, kurios skiriasi ūminės ir lėtinės ligos atvejais. Pavyzdžiui, suaugusiam žmogui nuo kosulio pradžios (pirmas 2 val.) rekomenduojama vartoti po 10 lašų kas 15 min. Vaikams, atsižvelgiant į amžių, dozės skiriasi ir yra nurodytos informaciniame lapelyje.
Sloga – turbūt pats dažniausias negalavimas. Kaip tinkamai gydyti slogą? Galbūt jos visai nereikia gydyti, ji visada praeis savaime?
Iš tiesų sloga (arba rinitas), t. y. nosies ertmės gleivinės uždegimas, yra vienas dažniausių peršalimo simptomų. Sloga gali būti „bėganti“ (organizmo ekskrecijos forma, šalinanti toksinus iš viršutinių kvėpavimo takų), nosis gali būti užburkusi (nosies gleivinės patinimas be išskyrų). Taip pat sloga gali būti ūminė arba lėtinė. Slogą svarbu tinkamai gydyti, nes negydoma ji gali komplikuotis sinusitu ar kitomis, didesnį susirūpinimą sukeliančiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Sloguojant veiksmingas homeopatinis Euphorbium compositum S nosies purškalas, kurio sudėtyje yra kaučiukinės karpažolės (lot. Euphorbium), pievinės šilagėlės (lot. Pulasatilla pratensis) ir kt. Dėl plačios sudėties šis preparatas tinka įvairaus pobūdžio (balkšvoms, gelsvoms) išskyroms gydyti, nes pasižymi antivirusiniu ir uždegimą mažinančiu poveikiu. Alerginei slogai (šienligei) gydyti tinka Luffa comp.-Heel purškiamieji lašai, kurie gali būti derinami kartu su Luffa comp.-Heel tabletėmis. Laiku pradėjus gydyti ir tinkamai vartojant preparatų, galima tikėtis greitai pasveikti.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.