Didžiausias rūpestis šaltuoju metų laiku – kova su peršalimo ligomis

Atšalus orams, virusinės ligos puola ne tik vaikus. Kaip padėti organizmui kuo greičiau pasveikti? Pataria gydytoja natūropatė, holistinio sveikatos principo propaguotoja Edita Jaskelevičienė.

Virusų daugybė – kaip „neįsileisti“?

Peršalimas, arba ūminė respiracinė virusinė infekcija (ŪRVI), yra užkrečiamoji viršutinių kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) liga. Žinoma daugiau kaip 200 respiracinių virusų, kurie gali sukelti infekcines kvėpavimo takų ligas, vien slogą dažniausiai sukeliančio rinoviruso yra daugiau kaip 100 potipių. Taigi iš dalies dėl didelio sergamumo peršalimo ligomis kalta ir virusų gausa.

Peršalimo ligų nepavyksta išvengti ne tik vaikams, kurie labiausiai imlūs virusams, bet ir suaugusiesiems. Tėveliai nerimauja, kai jų atžala serga ne tik kiekvieną mėnesį, bet ir po keletą kartų per mėnesį. Tačiau tai įprasta, normali situacija, nes vaikų imuninė sistema nėra susiformavusi ir todėl lengvai pažeidžiama. Vaikui augant, jis serga rečiau, nes, susidurdamas su įvairiais virusais, kitais mikroorganizmais ir reaguodamas į juos, jis išugdo ir imunitetą.

Visų vaikų imunitetas vystosi, tačiau vieni jų serga dažnai, kiti – retai. Beje, kaip ir suaugusieji: vieniems užtenka truputį pašalti, ir visi peršalimo požymiai garantuoti. O kitam net ir stipresni išbandymai šalčiu, vėju ir aplinkinių platinamais virusais rimtesnių sveikatos sutrikimų nesukelia.

Kas didina riziką susirgti peršalimo ligomis?

Kiek ir kaip sunkiai rudens–žiemos sezonu vaikas sirgs peršalimo ligomis ar gripu, priklauso nuo daugelio dalykų. Be abejo, daug lemia genetika ir imunitetas. Tačiau svarbūs ir tokie veiksniai, kaip tinkama mityba, geras miegas, pakankamas buvimas gryname ore. Nereikia pamiršti higienos, taip pat ir to, kad kenkia užteršta aplinka, buvimas prirūkytoje patalpoje. Mokslininkai nustatė, kad pasyvus rūkymas didina vaikų kvėpavimo takių ligų riziką.

Suaugusiųjų polinkiui sirgti peršalimo ligomis įtakos taip pat turi paveldimumas, imunitetas. Imliausi virusams žmonės, kurių organizmas nusilpęs, imuninė sistema pavargusi. Todėl dažniau peršalimo ligomis serga vyresnio amžiaus žmonės, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis, rūkaliai. Jeigu žmogus šioms rizikos grupėms nepriklauso, tačiau vis tiek dažnai serga, reikėtų pagalvoti, galbūt jis pats nederamu elgesiu prisikviečia peršalimo ligą. Susirgimą gali išprovokuoti netinkama, ne pagal orus, apranga. Taip pat nuolatinis stresas, įtampa, netinkama mityba, poilsio stoka, mažas fizinis aktyvumas – visa tai mažina organizmo atsparumą ligoms.

Ko negalima daryti peršalus?

Visų pirma, negalima pradėti gydytis antibiotikais. Svarbu žinoti, kad antibiotikai veiksmingi tik nuo bakterinės kilmės infekcijų, bet jie negali padėti pasveikti nuo peršalimo ar gripo, kurių 80 proc. atvejų sukėlėjai yra virusai. Antibiotikai neapsaugos ir viruso plitimo nuo žmogaus žmogui, jų nevartojama nuo virusinių ligų profilaktiškai. Kitas svarbus dalykas, kad, ne pagal paskirtį vartodami antibiotikų, darome sau meškos paslaugą, nes didiname atsparumo jiems riziką. Tada blogiausia, kas gali nutikti, kad kai ateityje antibiotikų prireiks, jie gali būti neveiksmingi. Tai ypač svarbu prisiminti dabar, gripo ir peršalimo sezono metu.

Tiesa, požiūris į antibiotikus po truputį kinta. Eurobarometro 2009 m., 2013 m. ir 2016 m. tyrimų duomenimis, Lietuvos gyventojų savigyda antibiotikais sumažėjo nuo 12 proc. iki 8 proc. Tačiau žinių dar stokojama – tik 46 proc. mūsų šalies gyventojų žino, kad antibiotikai neveiksmingi gripo ar peršalimo atveju.

Dažnas elgesys susirgus – varvančia nosimi, ašarojančiomis akimis, kosint ir čiaudint veržtis į darbą. Tai itin pavojinga, nes gali sukelti komplikacijų ir smarkiai sulėtinti sveikimo procesą. Ne mažiau svarbu ir tai, kad sergantis žmogus kolektyve – nuolatinis užkrato šaltinis.

Kaip padėti organizmui pasveikti?

Rekomenduojama gerti daug skysčių, nes sirgdami daug jų netenkame. Žmogui gali atrodyti, kad jis visai neprakaituoja ir gerti daug nėra būtina. Noriu priminti, kad, būdami sveiki, vien miegodami išprakaituojame apie litrą skysčių. Sirgdami, net ir nesmarkiai karščiuodami, netenkame jų daug daugiau. Svarbu gerti po nedaug, bet nuolat.

Veiksminga procedūra peršalus – karštos vonelės kojoms. Į vandenį galima įberti druskos, garstyčių, įpilti vaistažolių (medetkų, čiobrelių, kt.) antpilo, pušų, eukalipto eterinių aliejų.

Taip pat svarbu vėdinti patalpas. Ne vien tam, kad „išvėdintume“ virusus. Kambarius svarbu vėdinti ir todėl, kad šildymo sezono metu oras juose būna itin sausas, ir tai skatina įvairių organizmo gleivinių sausėjimą. Išdžiūvusios kvėpavimo takų (nosies, gerklės, bronchų) gleivinės – palanki terpė virusams patekti, įsitvirtinti ir daugintis.

Ar mažinti karščiavimą?

Vis dar įprasta veikti ne priežastį, o simptomą: patiriame skausmą – geriame vaistų nuo skausmo, pakyla temperatūra – geriame vaistų nuo temperatūros. Taip yra greičiau ir paprasčiau, taip elgiamės dėl nuolatinės skubos, įtampos, pareigos nevėluoti, suspėti, prievolės būti darbe. Tačiau negalavimai visada turi priežastį – temperatūra taip pat pakyla dėl tam tikrų priežasčių.

Temperatūros pakilimas – tai apsauginė organizmo reakcija į ligą. Aukštesnė temperatūra pagreitina medžiagų apykaitą, ir organizmas geriau kovoja su gripo ar peršalimo virusais. Todėl, jei temperatūra nėra aukštesnė kaip 38°C, jos mažinti nerekomenduojama. Tiesa, jeigu žmogus sunkiai pakelia net ir nedidelį temperatūros padidėjimą, ją reikia mažinti. Vaikams rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštų Viburcol žvakučių, kurios tinka karščiavimui, neramumui gydyti. Šis homeopatinis vaistas tinka vartoti ir suaugusiesiems.

Kaip gydyti pagrindinius peršalimo simptomus – slogą, gerklės skausmą, kosulį?

Išsiaiškinome, kad peršalimo ligas sukelia virusai, tad, norėdami padėti organizmui, turėtume vartoti antivirusinių preparatų, pvz., tokiu poveikiu pasižyminčių homeopatiškai paruoštų vaistinių preparatų. Ypač platus Gripp-Heel tablečių antivirusinis spektras. Antivirusinėmis savybėmis pasižymi ir homeopatiškai paruošti vaistiniai preparatai – Engystol tabletės, Euphorbium compositum S nosies purškalas. Šie vaistai veikia daugelį kvėpavimo takų ligas sukeliančių virusų, ir jų antivirusinis poveikis įrodytas atlikus mokslinius tyrimus. Engystol sustiprina atsparumą virusams. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad, vartojant Engystol, organizme padidėja antivirusinės medžiagos (interferono) gamyba.

Dažniausias ir pirmiausia pasireiškiantis peršalimo ligų simptomas yra nosies užgulimas, sloga. Svarbu žinoti, kad sloga – tai ne tik gleivės, kurios trukdo kvėpuoti ir kurias reikėtų pašalinti, bet ir virusų sukeltas uždegimas. Todėl naudinga rinktis tokį preparatą, kuris ne tik skystina gleives ir taip palengvina jų pasišalinimą, kvėpavimą, bet veikia ir uždegimą, ir virusus. Vienas tokių homeopatiškai paruoštų vaistinių preparatų yra jau minėtas Euphorbium compositum S.

Kosuliui gydyti galima rekomenduoti šių homeopatiškai paruoštų vaistų: Husteel geriamųjų lašų, Bronchalis-Heel tablečių, Drosera-Homaccord geriamųjų lašų ir Tartephedreel N geriamųjų lašų. Kiekvienas jų skirtas nuo tam tikro kosulio tipo. Pavyzdžiui, Husteel rekomenduojama skirti, kai kosulys sukeltas peršalimo ligų, kai su kosuliu pasireiškia skausmą sukelianti sloga, kai kosulys yra priepuolinis, o žmogus jaučia bendrą silpnumą. Bronchalis-Heel tinka, kai kosulys sukelia spazmus, kaip būna bronchito atvejais. Taip pat esant priepuoliniam kosuliui, kai žmogus atsikosėja geltonomis gleivėmis ir jam reikalinga ramybė. Drosera-Homaccord rekomenduojama vartoti, kai kosulys drėgnas, lojantis, sukeliantis skausmą, kai iškosėjamos geltonos tvirtos konsistencijos gleivės.  Tartephedreel N skiriamas esant astminiam kosuliui, kai pasireiškia dusulys, švilpimas, švokštimas, kai kosulys sustiprėja gulint ir gali sukelti vėmimą.

Dar svarbu, kad homeopatiškai paruošti vaistiniai preparatai keičia organizmo terpę taip, kad ji būtų nepalanki virusams plisti ir daugintis. Sąlygos ligų sukėlėjams organizme atsiranda, kai jis užterštas medžiagų apykaitos, aplinkos toksinais. Homeopatiškai paruošti vaistiniai preparatai skatina jų šalinimą iš organizmo, taip užkirsdami kelią jame apsistoti virusams ir bakterijoms.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų