Depresija

Bet būna ir tokių atvejų, kai liūdesys mus ištinka ir saulėtu paros metu. Dažnai tam yra svarbios priežastys, o kartais užtenka bet kokio veiksnio: šefas kreivai pasižiūrėjo, draugė nepaskambino, pienas prisvilo… Ir jau išsirutuliuoja spiralė: niekas manęs nemyli, aš niekam tikusi, kokia iš manęs darbuotoja, kokia iš manęs šeimininkė. Būtent moterys dažniausiai analizuoja savo blogą nuotaiką. Ar tikrai tamsioji pusė turi joms daugiau galių? Nežinau kaip turėtų atrodyti statistika ir ar ji atitinka tikrovę, jeigu vyrai dažniausiai nutyli savo psichologines problemas, tikriausiai tai slepia net nuo savęs paties. Toks stilius. Moteris, iškilus panašioms problemoms, atrodo daugiau pažeidžiama, nes jai kyla hormonų pusiausvyros sutrikimai, kuriuos gali lydėti depresija. Pvz., pogimdyminė depresija: gimė sveikas, gražus kūdikis, visi džiaugiasi, visi, išskyrus jauną mamytę. Sekantis lūžis – menopauzė su visais nemaloniais simptomais, kai namuose  šiurkštus paauglys, seni ligoti tėvai, darbe jauni konkurentai.

Peršasi tokia mintis, kad moterys visuotinai pasmerktos.

Vyras turi aiškesnį elgesio modelį. O moteris turi būti arba darbe, arba namuose? O ar ji gali susidvejinti? Kada tai tik nuotaikos nebuvimas, o kada jau prasidedanti liga?  Pagrindinis kriterijus – tai simptomų pasireiškimo trukmė. Ir, savaime aišku, jų intensyvumas. Liūdesys, sunku užmigti, energijos stoka, žemas savęs vertinimas, mąstymas apie gyvenimo prasmę, kūno signalai, pvz., keistas skausmas.

Kas yra depresija?

Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas, tai kūno ir sielos liga, kuri diena iš dienos veikia mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Depresija gali susirgti kiekvienas – neturi reikšmės nei išsilavinimas, nei socialinė padėtis, nei lytis ar amžius. Depresiją gali sukelti staigus stresas, nelaimės, o kartais ji ištinka tada, kai gyvenimas klostosi gerai. Depresijos apimti žmonės netenka susidomėjimo tais dalykais, kurie anksčiau buvo malonūs. Jie nebegali prisiversti eiti į darbą, jaučiasi kalti ir nepilnaverčiai. Kartais kenčiantieji nuo depresijos ima galvoti apie mirtį ir savižudybę.

Kas sukelia depresiją?

  • sutrikusi biocheminė pusiausvyra
  • smegenyse;
  • paveldimumas;
  • ilgalaikės somatinės (kūno) ligos;
  • intensyvaus hormonų persitvarkymo periodai (paauglystė, nėštumas, gimdymas, menopauzė);
  • piktnaudžiavimas narkotikais, alkoholiu, kai kuriais vaistais;
  • socialiniai veiksniai (staigūs įprastinių gyvenimo sąlygų pasikeitimai – išėjimas į pensiją, bedarbystė, emigracija) ir kt.;

Iš ko suprantame kad žmogus jau gydosi ar dar ne? Jeigu simptomai nepraeina (trunka ilgiau nei 2-3 savaites) ar sustiprėja (sutrikdo kasdienį gyvenimo ritmą), turite apsilankyti pas gydytoją. Nelaukime dienos kai negalėsime atsikelti iš lovos ir bijosime išeiti iš namų. Naujos kartos antidepresantai yra veiksmingi, bet reikia juos vartoti dar pusę metų nuo pagerėjimo dienos, kad poveikis būtų ilgalaikis. Nepamirškite –  tai tokia pati liga, kaip tetos reumatas ar pakilęs dėdės spaudimas. Jeigu teta nesigėdija, kad jai skauda sąnarius, nesigėdyk ir tu, kad skauda sielą.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų