Žiema – netikėtų traumų sezonas. Ką turėtume žinoti?

Kasmet Europoje traumas, po kurių tenka gydytis ligoninėje, patiria apie 300 tūkst. kalnų sporto entuziastų: apie 170 tūkst. slidininkų ir 90 tūkst. snieglentininkų. Tiesa, šaltuoju metų laiku traumų pavojus didėja ne tik žiemos sporto aistruoliams. Dėl slidaus kelio, šaligatvio, laiku nenuvalyti laiptų traumą gali patirti ir judrus vaikas, ir sveikas jaunuolis, ir koordinacijos sutrikimų turintis vyresnio amžiaus žmogus.

Kaip elgtis patyrus traumą? Kokias priemones galėtume turėti namų vaistinėlėje? Konsultuoja biomedicinos mokslų daktarė profesorė Rasa Bacevičienė.

 

Kokios traumos dažniausios?

Žiemos sporto šakų mylėtojai – slidininkai, snieglentininkai – patenka į padidėjusios rizikos patirti traumas grupę. Pamėgusieji kalnus dažniausiai patiria galvos ir galūnių traumas. Krentant lūžta čiurnos, blauzdos kaulai, plyšta raiščiai. Dar dažnesnės yra kelio traumos – kryžminių ar šoninių raiščių nutraukimas, meniskų plyšimai. Krentant įprasta ištiesti ranką, tokiu atveju traumuojami riešai, peties, alkūnės sąnariai. Traumos gali būti ir labai sunkios, ir nedidelės, kurias galima gydyti patiems.

Žiema kartu su džiaugsmu pavojų kelia ne tik rizikingų sporto šakų gerbėjams, todėl atsargūs turėtume būti visi. Skaičiuojama, kad kas antra trauma patiriama nukritus. Po šlapdribos paspaudęs šaltukas, apledėjusios gatvės, laiptai, ledas, padengtas sniegu, – vienos dažniausių pėsčiųjų traumų priežasčių. Judriausi yra vaikai, ir tarsi jie daugiau rizikuoja patirti traumas, tačiau statistika skelbia, kad žiemos metu dėl sutrikusios smegenų kraujotakos ir koordinacijos dažniau griūva vyresnio amžiaus žmonės. Be to, jų kaulai yra retesni ir trapesni, ir tai didina traumų riziką.

Klaipėdos sveikatos biuro duomenimis, dažniausiai pasitaikančios traumos pagal kūno vietą yra:

  • kelio – 22 proc.;
  • pėdos – 13 proc.;
  • nugaros – 10 proc.;
  • kulkšnies – 8 proc.;
  • peties – 6 proc.;
  • klubo – 6 proc.

 

Traumą lydi skausmas

Skausmas – tai patyrimas, kurį sukelia protas ir kūnas, mėgindami interpretuoti pojūčius ir nustatyti, ar yra pavojus. Skausmo jutimas ne visada priklauso nuo to, kiek kūnas yra pažeistas, nesveikas ar susidėvėjęs. Įmanoma jausti skausmą, kai nėra pavojaus ir netgi kai nėra jutiminių pavojaus signalų, keliaujančių iš kūno į smegenis. Skausmą gali sukelti įvairios priežastys. Vienais atvejais skausmas atsiranda dėl traumos, kitais – dėl ligos. Dvi dažniausiai pasitaikančios skausmo lokalizacijos – galvos ir nugaros skausmas. Traumą visada lydi skausmas.

Ką turėtume žinoti apie traumų gydymą?

Pirmiausia traumą turėtų apžiūrėti ir įvertinti gydytojas. Aišku, išskyrus tuos atvejus, kai trauma yra nesunki, pavyzdžiui, nedidelis nubrozdinimas ar pan.

Gydant traumas siekiama sumažinti uždegimo požymius: skausmą, patinimą, kraujosruvas, taip pat atkurti pažeistos vietos funkcijas ir kuo greičiau grąžinti žmogų į aktyvų gyvenimą. Svarbu žinoti, kad uždegimas lydi ne tik skausmą, bet ir gijimo procesą. Todėl gydant traumas svarbu neužslopinti uždegimo visiškai, nes tai gali sulėtinti gijimo procesą. Tai turėtume žinoti rinkdamiesi priemones, skirtas traumoms gydyti.

Kaip homeopatiniai vaistiniai preparatai padeda gydyti traumas? Kuo jie naudingi?

Pagrindinė homeopatinių vaistinių preparatų vertė – kad jie padeda veiksmingai kontroliuoti ir valdyti sveikimo procesą: gydyti aktyviai, tačiau kartu kontroliuoti gijimo procesą ir nenuslopinti uždegimo.

Traumeel S rekomenduojama vartoti esant pačioms įvairiausioms traumoms, nes jis veikia visus pagrindinius traumos požymius – skausmą, patinimą, kraujosruvas, greitai mažina uždegimą, skausmą ir kraujosruvų atsiradimą, skatina gijimą.

Traumeel S sudėtyje yra 14 įvairių augalinių ir neorganinių komponentų. Vaisto sudedamosios dalys parinktos taip, kad veiktų visas uždegimo proceso grandis ir įvairius uždegimo poveikius audiniams. Pavyzdžiui, mėlynoji kurpelė (Onitum napellus), sodinis hamamelis (Hamamelis virginiana), daugiametė saulutė (Bellis perennis), kalninė arnika (Arnica montana), vaistinė šunvyšnė (Atropa belladonna) veikia kraujosruvų gijimą, nes didina kraujagyslių tonusą ir reguliuoja jų pralaidumą, išjudina kraujo sąstovį. Siauralapė ir rausvažiedė ežiuolės (Echinacea angustifolia ir Echinacea purpurea) mažina pūliavimo tikimybę, o mėlynoji kurpelė, kalninė arnika ir paprastoji jonažolė (Hypericum perforatum) bei vaistinė ramunė (Chamomilla recutita) pasižymi skausmo malšinamuoju poveikiu. Gijimą, rando ar kaulinio rumbo formavimąsi skatina vaistinė medetka (Calendula officinalis), kalninė arnika, rausvažiedė ežiuolė ir vaistinė taukė (Symphytum officinale). Tik veikdami kartu Traumeel S komponentai sukelia efektyviausią poveikį.

 

Poveikis įrodytas atlikus tyrimus

Traumeel S poveikis patvirtintas moksliniais įrodymais ir daugiau nei 60 metų vartojimo patirtimi visame pasaulyje. Тraumeel® buvo lyginamas su placebu, NVNU (diklofenaku) ir įprastu gydymu. Tyrimų rezultatai parodė, kad Тraumeel® taip pat veiksmingas gydant uždegimo simptomus, kaip ir gydant diklofenaku; taip pat sumažina skausmą ir padidina funkcionalumą.

Tarptautinių ekspertų parengtas gydymo algoritmas Traumeel® grindžiamas klinikinių tyrimų duomenimis, o jų patirtis suteikia daugybę galimybių gydyti įvairius raumenų ir skeleto sistemos sutrikimus. Traumeel® yra pirmos eilės vaistas gydant ūminius raumenų ir kaulų sistemos pažeidimus ir uždegimus, tokius kaip:

  • pėdų raiščių patempimas;
  • kelių raiščių patempimas;
  • kaklo raumenų patempimas;
  • nugaros raumens patempimas.

Traumeel® gali vartoti skirtingų amžiaus grupių pacientai, tarp jų:

  • vyresni pacientai;
  • visų amžiaus grupių vaikai;
  • pacientai, kurie netoleruoja NVNU;
  • pacientams su pasireiškiančiu trakto šalutiniu poveikiu virškinamajam traktui.

Homeopatiškai paruoštas vaistinis preparatas gaminamas įvairių formų, kurios suteikia patogumą vartoti ir maksimaliai yra pritaikytos pacientui, pavyzdžiui, tepalas vartoti iš išorės; tabletės.

Nepageidaujamas poveikis vartojant Traumeel® būna labai retas (mažiau negu 1 iš 10 000 pacientų) arba retas (daugiau kaip 1 iš 10 000, bet mažiau kaip 1 iš 1000 pacientų). Nežinoma jokio žalingo poveikio inkstams, kepenims, širdies ir kraujagyslių sistemai, virškinamajam traktui ar centrinei nervų sistemai. Gydymas visada pritaikomas kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo sveikatos būklę ir gyvenimo būdą.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti taip, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

 

 

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų