Vasaros traumos: kad užtarnautas poilsis neapkarstų

Keliaujančių žmonių skaičius pasaulyje įspūdingas ir kasmet didėja. Neatsilieka ir mūsų šalis: vis daugiau žmonių vyksta į įvairiausius planetos kampelius, dažniau lankomi kadaise egzotiškais laikyti kraštai. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 m. į svečias šalis išvyko 929,9 tūkstančiai žmonių, o išvykusių turistų kelionių skaičius siekė daugiau kaip 2 mln. O kur dar kelionės po Lietuvą ir poilsis gimtojoje šalyje?!

Taigi atostogų laukiame, joms ruošiamės. Tačiau kelionėje gali nutikti visko, o nemaloniausia – netikėta trauma, kuri sujaukia visus planus. Ar susižalojimo įmanoma išvengti? Kaip tinkamai pasiruošti kelionei ir ką būtinai įsidėti į kelionių vaistinėlę?

Konsultuoja gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.

 

Populiarėja aktyvus poilsis

Judėjimas – sveikata. Tai suprasdami žmonės stengiasi kuo daugiau judėti, sportuoti, šios sveikos nuostatos laikosi ir per atostogas. Vis daugiau mūsų kraštiečių atsisako pasyvių atostogų, o suvokimą, kad poilsis – tai gulėjimas paplūdimyje, keičia noras būti aktyviam. Aktyviai atostogaudami žmonės daug juda, važiuoja dviračiais ar plaukia baidarėmis, kopia į kalnus, maudosi, žaidžia įvairius lauko žaidimus. Populiarėja vandens pramogos ir sportas – vandens batutai, burlentės, irklentės, banglentės, nardymas ir kt.

Dar viena kategorija žmonių, kurie taip pat renkasi aktyvų poilsį, – įvairių pažintinių kelionių gerbėjai. Jie iš anksto savarankiškai ar padedant kelionių agentūroms susiplanuoja, kur keliaus, kiek lankytinų vietų apžiūrės, su kokiomis gamtos ar žmonių sukurtomis grožybėmis susipažins. Žodžiu, vasarą net ir sėslesni žmonės tampa mobilūs, o aktyviai sportuojantys pasineria net į ekstremalaus sporto ar pramogų malonumus.

 

Aktyvus poilsis didina sužalojimų riziką?

Be abejo, susižeisti galima ir ne sportuojant, o paprasčiausiai lipant iš lovos. Tačiau bet koks aktyvus poilsis traumų riziką didina ir gali būti siejamas su įvairiausiais sužalojimais – įvairaus sunkumo sumušimais, bukomis traumomis, odos nubrozdinimais, taip pat ir sunkesnėmis traumomis, kurios dažnesnės ekstremalaus poilsio mėgėjams.

Taigi kelionė ir aktyvus poilsis – maloni, tačiau neretai rizikinga ir daug rūpesčių sukelianti pramoga. Begalė mažų ir didelių sužalojimų, traumų gali nutikti kelionės metu. Tam, kad su sveikata susijusių netikėtumų būtų kuo mažiau, kelionei, ypač kai planuojama daug judėti, kai organizmui numatytas didelis fizinis krūvis, pavyzdžiui, kopiant į kalnus, reikėtų ruoštis iš anksto, o svarbiausia – sportuoti, treniruotis, ruošti savo kūną naujiems iššūkiams reikėtų visus metus, o ne likus porai savaičių iki kelionės.

 

Sužeidimai kelionėse

Dažniausi sužalojimai kelionėje – įvairūs odos pažeidimai: įbrėžimai, kraujosruvos vaikščiojant po mišką, kalnus, nusibrozdinimai važinėjant dviračiu, riedučiais. Kitos dažnos traumos kelionių metu – tai įvairūs raumenų, sąnarių pažeidimai, patempimai, sumušimai, lūžiai. Dažna to priežastis – jau minėtas netinkamas pasiruošimas arba visiškas nepasirengimas fiziniam krūviui, ištvermės stoka. Tai viena dažniausių žmonių klaidų, dėl ko jie pasitempia raumenis, išsivysto sąnarių skausmas. Intensyvus fizinis aktyvumas – ne vien kopimas į kalnus. Ir pažintinių kelionių metu daug vaikštoma, todėl didelis krūvis tenka kojoms, stuburui, todėl gali varginti raumenų, sąnarių skausmas ir uždegimas. Beje, skausmas, pavyzdžiui, kelio sąnario, gali pasireikšti tik namie, jau grižus iš kelionės, kurioje daug teko vaikščioti. Be to, keliaujant gali nutrinti net ir patys patogiausi batai.

 

Kada kreiptis į gydytoją patyrus traumą?

Visų pirma, reikėtų pasistengti įvertinti skausmą, kiek jis intensyvus ir stiprus. Antra, atkreipti dėmesį, ar yra kaulų deformacija, ar sužalota vieta tinsta. Jei tinimas neatslūgsta, skausmas nepraeina, būtina kreiptis į gydytoją. Taip pat kreiptis į gydytoją reikia, jei judesio metu išgirdote trakštelėjimą, po kurio sužeista vieta ištino. Tai gali būti lūžio ar plyšusio raumens požymis.

 

Kad kelionės neapkartintų netikėta trauma

  • Reikėtų stengtis būti atidiems, žiūrėti po kojomis, kad neužkliūtumėte už netikėtos kliūties ir išvengtumėte ne tik sumušimų, nubrozdinimų, bet ir didesnių traumų.
  • Avėti ne tik patogią avalynę, bet ir atitinkančią pasirinktai pramogai. Pavyzdžiui, ruošiantis išvykai į kalnus reikėtų rinktis sportinę uždarą avalynę, o ne vasarines šlepetes.
  • Jeigu per atostogas planuojate aktyvų poilsį, pvz., turistinę kelionę baidarėmis, fizinę ištvermę būtina lavinti visus metus.
  • Neužmiršti vaistinėlės, kurioje, be kitų svarbių pirmos pagalbos priemonių, būtinai turėtų būti tepalas nuo sumušimų, uždegimo, skausmo, kraujosruvų.

 

Kokį tepalą nuo skausmo ir uždegimo pasirinkti?

Jeigu susižalojote namuose, užsitikrinti tinkamą pagalbą yra lengviau. Kelionėse gali iškilti keblumų, todėl geriausia iš anksto pasiruošti visiems galimiems netikėtumams. Taigi kelionių vaistinėlėje būtinai turėtų būti tepalas ir tabletės Traumeel S. Šie homeopatiškai paruošti vaistiniai preparatai tinka esant traumoms, nes veikia visus pagrindinius traumos požymius – skausmą, uždegimą, patinimą, kraujosruvas. Traumeel S poveikis patvirtintas moksliniais įrodymais ir daugiau nei 60 metų patirtimi visame pasaulyje: jis greitai mažina uždegimą, skausmą ir kraujosruvų atsiradimą, skatina gijimą.

Traumeel S sudėtyje yra net 14 įvairių homeopatiškai paruoštų augalinių ir neorganinių komponentų. Vaisto sudedamosios dalys parinktos taip, kad veiktų visas uždegimo grandis ir įvairius uždegimo poveikius audiniams. Vieni komponentai (mėlynoji kurpelė, sodinis hamamelis, daugiametė saulutė, kalninė arnika, vaistinė šunvyšnė) skatina kraujosruvų gijimą. Kiti (siauralapė ir rausvažiedė ežiuolė) – mažina pūliavimo tikimybę. Svarbi grandis gydant traumas yra skausmo valdymas. Taigi mėlynoji kurpelė, kalninė arnika, paprastoji jonažolė, vaistinė ramunė užtikrina skausmo malšinamąjį poveikį. Randų gijimą skatina vaistinė medetka, kalninė arnika, rausvažiedė ežiuolė ir vaistinė taukė. Tik veikdami kartu Traumeel S komponentai sukelia efektyviausią poveikį gydant išnirimus, patempimus, sumušimus, uždegimus, nubrozdinimus, lengvinant kaulų ir sąnarių degeneracinius simptomus.

Vartojimo rekomendacijos:

  • Traumeel S tepalą vaikams ir suaugusiesiems rekomenduojama vartoti 2 kartus per dieną arba, jei reikia, dažniau;
  • Tabletes suaugusiems žmonėms, 12 metų ir vyresniems paaugliams rekomenduojama vartoti po vieną 3 kartus per dieną (laikyti burnoje, kol ištirps).

Vaistų pakuotės lapeliai:

Traumeel S tepalas>>>

Traumeel S tabletės>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

 

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų