Vaikai iškeliavo į mokyklas ir darželius: kaip galime padėti vaikui sirgti kuo mažiau, o jei susirgo, kaip greitai pasveikti?

Nauji mokslo metai ir atėjęs ruduo ne tik linksmas susitikimas su bendraklasiais ir mokytojais, bet ir daug streso keliantis įvykis. Pradėjus lankyti darželį ar mokyklą, ne tik padidėja psichoemocinis ir fizinis krūvis, bet ir suaktyvėja apsikeitimas virusais.

Apie tai kalbamės su gydytoja natūropate, holistinio sveikatos principo propaguotoja Edita Jaskelevičiene.

 

Kaip palengvinti adaptaciją?

Adaptacijos periodas gali trukti ne vieną ar dvi savaites, bet ir pusantro ar daugiau mėnesių. Vasarą dažnai išsibalansuoja vaikų būdravimo-miego režimas: jie ir gulasi, ir keliasi vėliau. Kartu išsiderina ir mitybos grafikas. Per tris vasaros mėnesius vaikai praranda gebėjimą greitai sutelkti dėmesį, jiems sunku prisitaikyti prie naujo, darbinio gyvenimo ritmo. Todėl norėdami, kad vaiko sugrįžimas į mokyklą ar darželį vyktų sklandžiai, tuo turėtume pasirūpinti iš anksto. Pavyzdžiui, likus porai savaičių iki mokslo metų pradžios, jau reikėtų kartu su vaiku gyventi mokyklos / darželio režimu, t.y. ir keltis, ir eiti miegoti anksčiau. Miegas itin svarbus gerai vaiko sveikatai. Reikia nepamiršti, kad jis turėtų miegoti 9–10 val. Likus 2 val. iki miego, nereikėtų leisti žaisti kompiuterinių žaidimų. Mitybos režimą taip pat reikėtų pakoreguoti, kad pusryčius, pietus ir vakarienę vaikas valgytų pagal darželio ar mokyklos grafiką.

Nereikėtų vaikų gąsdinti, kad atostogos baigėsi ir kad dabar laikas dirbti, t.y. eiti į mokyklą ar darželį. Taip sakydami, formuojame vaiko nuomonę, kad visos įdomybės, linksmybės ir apskritai teigiamos emocijos galimos tik per atostogas. Priešingai, pasakykite vaikui, kad jums taip pat sunku priprasti prie naujo režimo. Tai suvienys dar labiau.

Daugiau tėvų dėmesio reikalauja pirmokėliai arba vaikai, kurie keičia mokyklą, klasę. Jiems kyla nerimas: ar jie pritaps naujame kolektyve, ar ras draugų, ar sutars su naujais mokytojais. Tokiu atveju reikėtų iki mokslo metų pradžios nuvesti vaiką į naują įstaigą, ją apžiūrėti. Taip pat naudinga būtų supažindinti su klasės ar darželio auklėtoja.

O svarbiausia – apie viską kalbėti su vaiku. Statistiškai per dieną Lietuvoje tėvai vaikui skiria iki 8 minučių. O juk psichoemocinė vaiko būsena turi labai didelę reikšmę jo organizmo atsparumui. Vaikams turime padėti prisitaikyti prie žmonių, priimti kitus, ugdyti draugiškumą ir taikingumą. Silpno vaiko imuniteto priežastis gali būti bendravimo sunkumai, kurie nualina psichinę sveikatą. Gera tradicija – vakare ar prieš miegą pasikalbėti su vaiku, pasidomėti, kaip jam sekėsi dieną, ką naujo sužinojo ir pan. Svarbu ir užjausti, ir padrąsinti.

 

Kaip palaikyti vaiko imuninę sistemą peršalimo sezono metu?

Visiškai ligų neišvengsime. Vaikai serga, o ligos „treniruoja“ jų organizmo adaptacijos funkcijas. Todėl labai svarbu vaikus grūdinti: vesti į baseiną, pirtį, lauką bet kokiu oru, pratinti daryti mankštą. Dar viena svarbi detalė – „neperkrauti“ būreliais ir papildomais užsiėmimais, palikti laiko vaikiškiems padūkimams, paskatinti taip juos atsipalaiduoti.

Daugelis žino, kad imuninę sistema stiprina grūdinimas, tinkama mityba ir fizinis aktyvumas. Tačiau dažnai tėveliai klausia, kaip tai padaryti, t.y. kaip teisingai grūdinti, nuo ko pradėti.

Pagrindinis grūdinimosi principas atkartoja visos medicinos principą – nepakenk. Todėl grūdintis reikia pradėti po truputį, palaipsniui – nuo kuo mažesnio temperatūrų skirtumo, pamažu ilginant procedūrų laiką, palaipsniui plečiant naudojamų priemonių ratą. Vasara yra geriausias laikas pradėti grūdinti atžalą. Kita vertus, vasarą vaikas grūdinasi ir savaime – laksto basas po žolę ar smėlį, maudosi jūroje ar ežere, žaidžia aktyvius lauko žaidimus. Visa tai reikėtų tęsti ir rudenį. Vos atšalus orams, nereikėtų skubėti traukti šiltus megztinius, striukes, reikėtų leisti vaiko organizmui palaipsniui prisitaikyti prie šaltesnio oro. Vaikai paprastai daug juda, ir juos reikėtų rengti mažiau. Jeigu šalta jums, tai dar nereiškia, kad šalta vaikui.

Grūdinimui nereikia ypatingų sąlygų ar investicijų. Jį visada sudaro kompleksas priemonių. Tai grynas oras, judėjimas, vandens procedūros. Taigi rudenį vaiko grūdinimąsi gali sudaryti –buvimas gryname ore, maudymasis vonioje su žolelėmis, eteriniais aliejais, jūros druska, kontrastiniai dušai, baseinai, pirtys. Svarbus ir fizinis aktyvumas – mankšta, judrūs žaidimai. Teigiamos emocijos taip pat skatina organizmo vystymąsi ir imunitetą. Grūdinimas turi teikti malonumą, negalima vaiko grūdinti per prievartą.

Svarbu žinoti, kad negalima pradėti grūdintis ligos metu ar iš karto pasveikus, reikia leisti organizmui atsigauti. Grūdinimas – tai papildomas krūvis, kurio pasiligojęs organizmas negalės atlaikyti, ir tada galima pakenkti. Taip pat svarbu pratinti vaiką laikytis higienos, plauti rankas atėjus į patalpą – juk daugybė virusų plinta per užterštas rankas.

 

Kaip padėti nepakenkus, jeigu peršalimo išvengti nepavyko?

Pagalba turi būti švelni, ne tokia, kuri vieną gydo, o kitą žaloja. Rekomenduojama atsigręžti į homeopatiją. Tai švelnus, ne slopinantis imunitetą, o jį teigiamai veikiantis gydymo būdas, kuris praktiškai neturi šalutinio poveikio.

Vienas dažniausių ir pirmiausių nepakankamo atsparumo ligoms požymių yra viršutinių kvėpavimų takų infekcijos arba peršalimo ligos, kurios pasireiškia sloga, gerklės, galvos skausmu, kosuliu, bendru silpnumu. Tokiu atveju homeopatija rekomenduoja imuniteto stiprinimo rinkinį – tabletes Gripp-Heel, nosies purškalą Euphorbium compositum S, tabletes Engystol.

Sergant peršalimo ligomis svarbu veikti ir virusus, ir uždegimą. Tuo pasižymi vaistai Gripp-Heel tabletės, Euphorbium compositum S nosies purškalas, Engystol tabletės, nes juose yra daug augalinių sudedamųjų dalių, kurios pasižymi uždegimą mažinančiu ir antivirusiniu poveikiu. Euphorbium compositum S purškalas nosiai vartojamas slogos simptomams lengvinti. Engystol poveikis pagrįstas mokslu – vaistas skirtas simptomams mažinti ir lengvinti sergant ūmine virusine infekcija. Kodėl rekomenduojamas vaistų rinkinys? Todėl, kad, veikdami kartu, jie papildo ir sustiprina vienas kito savybes.

Sergantis vaikas taip pat turėtų gauti pakankamai skysčių. Jeigu vaiką vargina sloga, tačiau aukštos temperatūros nėra, o lauke gražus oras, būtinai reikėtų pasivaikščioti lauke. Jeigu oras prastas, vėjuotas, drėgnas, nuo pasivaikščiojimų reikėtų susilaikyti.

Mylėkite vaikus, tačiau neauginkite jų šiltnamio sąlygomis. Perdėta mylinčių tėvų apsauga vaikui gresia nusilpusia imunine sistema. Dėl to bet koks kontaktas su sergančiuoju ar aplinkos pasikeitimas baigiasi liga. Tokie vaikučiai daug jėgų skiria kovai su ligomis, todėl lėčiau vystosi, tampa uždaresni, sunkiau bendrauja su aplinkiniais.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų