Svaigsta galva: ar pavojinga skristi lėktuvu?

Artėja smagus atostogų metas. Ką prieš kelionę lėktuvu turėtų žinoti žmonės, patiriantys vertigo, t.y. besiskundžiantys galvos svaigimu.

Pataria gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.

 

Svarbu nustatyti priežastį

Galvos svaigimas skirstomas į vestibulinį (vertigo) ir nevestibulinį. Dažniausiai galvos svaigimo priežastys yra vestibulinio aparato ligos, kurios nėra susijusios su kraujotakos sutrikimais. Vertigo sudaro maždaug trečdalį visų galvos svaigimo atvejų ir nustatomas kone kas antram vyresnio amžiaus žmogui. Vertigo yra galvos svaigimo potipis, kuriam būdinga judesio iliuzija, skriejimo, sukimosi pojūtis. Patirdami vertigo epizodą, žmonės sako, kad galva sukasi, tarsi jie suptųsi karuselėje.

Galvos svaigimas yra simptomas, kuris pasireiškia sergant įvairiomis ligomis. Norint veiksmingai jį gydyti, būtina nustatyti priežastį, o įvertinti sutrikimo kilmę gali tik gydytojas. Jeigu žmogus skundžiasi galvos svaigimu, būtina nustatyti, ar tai yra tikrasis vertigo, kokia jo kilmė (centrinis  ar periferinis), įvertinti, ar nėra gyvybei pavojingos būklės.

 

Kodėl skrydis lėktuvu gali kelti pavojų sveikatai?

Šiuolaikinių žmonių mobilumas itin didelis, o keliaujama ne vien atostogauti ir poilsiauti. Nuskirsti į kitą šalį skaityti paskaitų, verslo sandėriui sudaryti, aplankyti draugų, giminių ar tiesiog praleisti savaitgalį Venecijoje ar Paryžiuje – įprastas ir nekeliantis nuostabos dalykas. Tačiau į keliones leidžiasi ne tik jauni, energingi, sveiki, bet ir sergantys lėtinėmis ligomis, vyresnio amžiaus žmonės. Taigi, planuodami atostogas ar verslo susitikimus, dažnas mūsų svečią šalį stengiasi pasiekti kuo greičiau ir naudojasi oro bendrovių paslaugomis – renkasi skrydį lėktuvu.

Skrydis lėktuvu yra išbandymas netgi sveikam žmogui. Juk lėktuve oro slėgis atitinka slėgį, esantį maždaug 2 km aukštyje virš jūros lygio. Toks aukštis laikomas riba, kuri gali sukelti įvairių negalavimų. Dėl sumažėjusio atmosferos slėgio, deguonies kiekio ore, jo sausumo ir drėgmės stokos ir sveikas žmogus gali pajusti dusulį, skųstis oro trūkumu, sakyti, kad svaigsta galva, vargina skausmas, nuovargis.

Minėjau, kad galvos svaigimas gali būti sukeltas įvairių priežasčių, ir kiekvienas žmogus turėti žinoti savo negalavimo priežastį, išsiaiškinti, kodėl svaigsta galva, ar tai nėra nulemta kraujotakos ligų. Gydytojui būtina papasakoti viską: ar galva svaigsta staigiai atsistojus, ar vargina lengvas galvos svaigimas, ar jis pasireiškia ryte, atsigulus, ar jis yra nuolatinis, ar kartu patiriamas silpnumas, prakaitavimas. Visa tai labai svarbu, nes galvos svaigimas gali būti ir gyvybei pavojingų būklių požymis, pvz., aukšto kraujo spaudimo, insulto, galvos navikų ir t.t. Tokiais atvejais skrydis lėktuvu gali pabloginti sveikatą dar labiau ir netgi tapti pavojingas gyvybei. Esant apie 2 km virš jūros lygio, t.y. skrendant lėktuvu, didėja arterinis kraujo spaudimas, širdies susitraukimų dažnis ir širdies minutinis tūris, ir tai didina kardiologinės patologijos paūmėjimo, širdies ritmo sutrikimų riziką.

 

Kaip sau padėti?

Šiandien vis daugiau žmonių rūpinasi savo sveikata, ir ši tendencija džiugina. Vis dažniau tenka konsultuoti pacientus, kurie domisi sveikatinimo būdais, stengiasi sveikai maitintis ir gyventi. Žmonės ieško natūralumo, ir tai galima pasakyti apie visas gyvenimo sritis: mitybą ir maisto produktus, buityje naudojamas švaros, kosmetikos, valymo priemones, aprangą, baldus ir t.t. O viena svarbiausių sričių yra sveikata. Natūralumas svarbus ne vien dėl noro kuo mažiau vartoti įvairių priedų turinčių maisto produktų, bet ir dėl saugumo, žmonės dažnai sako, kad nenori vartoti cheminių vaistų. Šiandien kalbame apie galvos svaigimą, taigi, esant šiam negalavimui, rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštų tablečių Vertigoheel. Jų skiriama, jei vargina įvairių priežasčių sukeltas galvos svaigimas.

Kaip minėjau, didžioji dalis galvos svaigimų atvejų yra nevestibulinės kilmės (apie 80 proc.), ir šiems procesams vystytis įtakos turi sutrikusi mikrocirkuliacija, sensorinis deficitas, sumažėję centrinės nervų sistemos kompensaciniai gebėjimai. Veikiant šias patogenezės grandis, galima veikti ir galvos svaigimą.

Vertigoheel sudėtyje yra keturios homeopatiškai paruoštos medžiagos (Anamirta cocculus, Conium maculatum, Ambra grisea, Petroleum rectificatum), kurios stiprina viena kitos veikimą*. Taip pat įrodyta, kad Vertigoheel pasižymi lygiaverčiu veiksmingumu, kaip ir kiti cheminiai vaistai, kurių skiriama, kai svaigsta galva*.

Taigi Vertigoheel poveikis daugiafunkcis: mokslo įrodyta, kad sinerginis sudedamųjų dalių poveikis reguliuoja kraujagyslių išsiplėtimą lygiųjų raumenų ląstelėse ir taip gerina mikrocirkuliaciją, o tai yra svarbus veiksnys gydant vertigo.

Vartojimo rekomendacijos:

Suaugusiems žmonėms, 12 metų ir vyresniems vaikams paprastai rekomenduojama vartoti po 1–3 tabletes 3 kartus per dieną (laikyti burnoje, kol ištirps). Esant ūminiam galvos svaigimui ir pykinimui, pradžioje vartoti po 1 tabletę kas 15 min. (iki 8–9 tablečių per dieną).

 

Šaltiniai:

*Ambrė D. ir Jaskelevičienė E. Bioreguliacinio gydymo metodo galimybės, esant įvairios kilmės galvos svaigimui.

* WeiserSmPc betahistine and dimenhydrinate – http://www.mims.com/USA.

*Vertigoheel® Product Monograph, Biologische Heilmittel Heel GmbH, 2013.

*Strösser W., Klein P. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 1998;124(8):879–885.

 

Vertigoheel vaisto pakuotės lapelis>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų