Nosis užgulta, užkimau ir visiškai neprašneku – ką daryti?

Tokius klausimus gydytojams otorinolaringologams tenka girdėti kasdien. Sloga, balso užkimimas gali būti sukeltas įvairių priežasčių ir varginti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Tiesa, vienai grupei žmonių – vokalinės muzikos atlikėjams – balso sveikata yra itin aktuali, nes tai svarbiausias jų darbo instrumentas. 1965 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įsteigtas foniatrijos kabinetas, kuriame daug metų garsių dainininkų balso priežiūra rūpinasi gydytoja foniatrė Violeta Budrienė.

Kaip tinkamai gydyti slogą, balso užkimimą? Pataria gydytoja otorinolaringologė Violeta Budrienė

 

Kodėl užkimstama?

Balso užkimimo priežasčių yra daug. Dažniausia – ūminis ar lėtinis kvėpavimo takų uždegimas, kai imunitetas „neatlaiko“ kovos su virusais ar bakterijomis. Šiuolaikinis žmogus dažnai yra pervargęs, nusilpęs, kenčia nuo gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), nes netinkamai maitinasi ir organizme susikaupia daug toksinų. Sezonų kaitos metu neišvengiami ir peršalimai.

Gana specifinės užkimimo priežastys yra žmonėms, kurių darbo priemonė yra balsas (mokytojams, darželių auklėtojams, aktoriams, dainininkams ar daug kalbantiems reklamos agentūrų darbuotojams). Tai lemia didelis krūvis balsui. Didžiausia problema – kad minėti tokių profesijų atstovai nemokomi taisyklingų šnekamosios kalbos įgūdžių. Dainininkų užkimimas tiesiogiai susijęs su jų profesija. Pavyzdžiui, jaunam atlikėjui per anksti siūloma atlikti sudėtingą kūrinį ar tesitūriškai nepatogią, t.y. per aukštą ar per žemą jo balso galimybėms, partiją.

 

Ar visada pirmas vaistas nuo užkimimo – tyla?

Iš tiesų, labai dažnai siūloma kuo daugiau tylėti. Suprantama, kad prikimus balso klostėms būtina suteikti poilsį, tai labai svarbus faktorius gyjant. Tačiau dainininkai susaistyti sutartimis, terminais, repeticijomis su orkestru, kolektyviniu darbu statant operą ir pan. Be to, dainininkams, kaip ir sportininkams, būtinos nuolatinės treniruotės – juk dainavimo procese dalyvauja keli šimtai raumenų.

 

Kaip vystosi kvėpavimo takų uždegimas?

Kiekvienas iš mūsų yra sirgęs kvėpavimo takų uždegimu. Pradinė viršutinių kvėpavimo takų dalis yra nosis, žemiau nosiaryklė, po to ryklė, gerklos, kuriose ir yra balso klostės, po jomis – trachėja, pereinanti į bronchus. Visos minėtos ertmės išklotos gleivine, kuria žemyn ir slenka nosyje prasidėjęs uždegimas.

Vaikų kvėpavimo takai trumpi, todėl infekcija plinta greičiau. Sloga dėl kvėpavimo angų pabrinkimo ir užgulimo blogina ir ausų būklę, neretai sukelia jų uždegimą. Nosyje prasidėjęs uždegimas gali plisti ir į šalia nosies esančius sinusus (tuščias ertmes, išsidėsčiusias kauluose aplink nosį), taip pat į kaktinius sinusus (esančius kaktikaulyje virš antakių) ar netgi dar giliau. Tai jau komplikacijos, sukeliančios gausų gleivių išsiskyrimą, galvos skausmus ir temperatūrą.

Kokie svarbiausi patarimai: kaip elgtis, jeigu sloguojame?

Iš tiesų, žmonės dažnai neįvertina pirmųjų slogos požymių. O be reikalo! Jei būtume atidesni, tikrai galėtume sau padėti. Liaudies medicina siūlo įvairiausias priemones: uostyti ir valgyti krienus ir česnakus, lašinti į nosį praskiestas svogūnų ir česnakų sultis, gerti liepų žiedų, aviečių, šalpusnių ir kitas arbatas. Patariama masažuoti prie nosies sparnelių esančias zonas, kad išsiskirtų interferonas, kuris svarbus imunitetui. Kas nežino garstyčių vonelių kojoms teigiamo efekto?! Senuoliai sakydavo: „Prasidėjo sloga, eik malkų kapoti“. Ką reiškia šis posakis? Visų pirma tai, kad, stipriai paplušėjus, pagerėja kraujotaka, limfotaka ir taip išplaunama kiekviena organizmo ląstelė. Be to, išprakaitavęs organizmas išmeta susikaupusias gleives – apsivalo.

 

Kaip gali padėti homeopatija?

Gydytojas, turintis pakankamai homeopatinių žinių, ieško gilesnių ligos priežasčių. Pavyzdžiui, aiškinasi, kaip pasireiškė pirmieji slogos simptomai (ar staiga). Nosis užgulusi ar bėga išskyros, kokia jų spalva ir t.t.

Skaidrios išskyros būdingos pradinei slogos fazei arba alerginei slogai. Tirštos geltonos ar žalios išskyros praneša apie infekciją. Taip pat svarbu, ar sloga dirginanti, ar kartu yra panosės, viršutinės lūpos odos paraudimas.

Homeopatijos principas – panašus gydo panašų. Suradus tokį vaistą, liga greitai įveikiama. Pavyzdžiui, uostydami svogūną, pajuntame graužimą nosyje, panosė parausta, imame ašaroti, iš nosies pasipila skystas sekretas. Naudojant homeopatinių preparatų gamybos technologijas, iš svogūnų sulčių (lot., Allium cepa) paruošti preparatai skystos, tekančios slogos atveju būna labai veiksmingi.

Iš vienos medžiagos pagaminti homeopatiniai vaistai vadinami monopreparatais. Kadangi vaistų skiria gydytojas, susidaro keblumų jų laiku įsigyti. Tad bioreguliacinė medicina rekomenduoja vartoti jau paruoštų kompleksinių preparatų, pvz., Echinacea compositum Cosmoplex tablečių. Jų sudėtyje kartu su gerai žinoma ežiuole yra baltoji brienė, fitolaka, tuja ir kt. Šį preparatą rekomenduojama vartoti kaip pagalbinį nosiaryklės gleivinės uždegimo (pvz., rinito, sinusito, tonzilito, faringito arba laringito) gydymą.

Sloga gali būti ir alerginė, kai ją sukelia žydintys augalai. Šiuo atveju veiksmingas yra homeopatinis vaistinis preparatas Luffa compositum Heel nosies purškalas.

 

Kaip elgtis, kai sloguojama dėl peršalimo?

Kai slogos priežastis yra peršalimas, labai tinka iš augalo mėlynoji kurpelė (lot., Aconitum) homeopatiškai paruoštas vaistinis preparatas. Jis stabdo susirgimą pirmoje fazėje. Tinka gripo ir kvėpavimo takų uždegimo pradžioje.

Straipsnio pradžioje nagrinėjome, kaip uždegimas plinta žemyn į kvėpavimo takus. Todėl geriausia yra jį stabdyti tik pajutus pirmuosius diskomforto nosyje požymius (kutenimą, čiaudulį, skystą slogą ir pan.). Šiuo atveju rekomenduojamas puikus nosies purškalas Euphorbium compositum S. Jo vartojama slogos simptomams lengvinti ir papildomam sinusito gydymui. Įrodytas šio homeopatinio vaistinio preparato veiksmingumas slopinant virusų dauginimąsi.

Susidarius daugiau gleivių ir joms būnant klampioms, prieš purškiant Euphorbium compositum S, patartina nosį praplauti „ašarų sūrumo“ pasūdytu vandeniu, kuris turėtų būti truputį šiltesnis nei kūno temperatūra. Nosiai plauti patogu naudoti 10 ml švirkštą, žinoma, nuėmus adatėlę.

Sergant peršalimo ligomis kartu su nosies purškalu Euphorbium compositum S patariama vartoti ir homeopatinį vaistinį preparatą Engystol tabletes. Jos rekomenduojamos peršalimui, ypač susijusiam su virusine infekcija, gydyti. Taip galėsime pasiekti puikų rezultatą.

Profilaktiškai, kai mūsų aplinkoje yra sergančių, Engystol rekomenduojama vartoti tris–penkis kartus per dieną. Pajutę pirmuosius ligos simptomus, Euphorbium compositum S purkškite į nosį kas valandą ir Engystol dėkite po liežuviu taip pat kas valandą (suaugusiajam aštuoni–dešimt kartų per dieną).

Daugelį metų taip gydausi ir aš, ir mano šeima. Taip pat šių preparatų dažnai skiriu savo pacientams: dainininkams, aktoriams, chorvedžiams… Neretai, vos atsiradus pirmiesiems negalavimams, jie ir be mano paskyrimo pradeda jų vartoti, nes ne kartą įsitikino šių preparatų veiksmingumu.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų