Neramūs mūsų mažieji: kaip jiems padėti?

Kiekvienas vaikas – individualus ir nepakartojamas, skirtingai priimantis ir reaguojantis į jį supančią aplinką. Skiriasi vaikų imlumas ligoms, kuris priklauso ne tik nuo imuniteto, bet ir nuo atmosferos šeimoje, mamos baimių, santykių tarp tėvų. Skiriasi vaikų psichikos sveikata. Gana dažnai tenka girdėti, kad tėvai augina jautrų ir neramų vaiką.

Kokios gali būti vaiko neramumo priežastys? Kodėl mūsų mažieji būna suirzę, kas priverčia juos verkti?

Konsultuoja gydytoja Edita Jaskelevičienė.

Darželis – ligų šaltinis?

Darželis vaikams yra tarsi „darbo vieta“. Čia jie mokosi bendrauti, ugdo charakterio savybes. Be to, pradėjus lankyti darželį ar mokyklą, suaktyvėja ir apsikeitimas virusais, nes vyksta glaudus bendravimas su bendraamžiais, kartu padidėja ir psichoemocinis bei fizinis krūvis. Darželyje vaikai mokosi prisitaikyti, bendrauti, dalytis, mylėti, atleisti ir visų kitų žmogiškų jausmų ir emocijų. Šioje bendravimo mokykloje vaikui svarbu padėti pasirinkti tinkamą emociją, nes psichoemocinė vaiko būsena turi labai didelę reikšmę jo organizmo atsparumui. Irzlus, nerimastingas, įsitempęs kaip styga, viskuo nepatenkintas vaikas yra labiau pažeidžiamas infekcijų. Iš kitos pusės, tokia vaiko būsena gali pranešti apie ligą.

Įsibėgėja ruduo, kartu ir peršalimo ligos. Šiuo periodu neramaus vaiko elgesio priežastimi gali tapti įvairių ligų sukelta aukšta temperatūra, ausų uždegimas. Dantukų dygimas nėra liga, tačiau neretai būna skausmingas, pasireiškia karščiavimu, ausyčių skausmu. Aptarsime šias būkles plačiau.

Kaip nepakenkti vaikeliui, kai jam pakyla temperatūra?

Kai vaikui aukšta temperatūra, jis tampa vangus, pakinta jo elgesys: užuot lakstęs, gulinėja. Kartu dažnai būna dirglus, kaprizingas, verksmingas, mieguistas, apatiškas.

Karščiavimas – dažnas vaiko negalavimas, tad, kaip tokiais atvejais elgtis, tėveliai turėtų gerai žinoti. Tačiau mano praktika rodo, kad neretai dar elgiamasi netinkamai. Pavyzdžiui, tėveliai pamiršta, kad, esant aukštai temperatūrai, labai svarbu duoti daug skysčių. Kiti atkakliai stengiasi vaiką pamaitinti, kol jis galiausiai viską išvemia, arba kuo šilčiau apkloti, tada perkaista. Taip pat neretai mažinama ir neaukšta temperatūra.

Tėveliai turėtų žinoti, kad nepatartina mažinti temperatūros, jei vaikas ją gerai toleruoja. Dažniausiai tai yra temperatūra iki 38,5 ºC. Tačiau būna vaikų, kurie lengvai pakelia ir aukštesnę, ypač vartodami homeopatinių vaistų. Siekis kuo greičiau numušti temperatūrą (ypač kai ji yra iki 38 ºC) gali padaryti meškos paslaugą organizmui ir imuninei sistemai: gali pailginti sveikimą, ir taip, užuot numarinę ligą, padėsime jai išlikti. Nes bakterijos, ypač virusai, žūsta tik esant aukštai temperatūrai. Imuninė sistema savo apsauginius kompleksus, gynybines medžiagas irgi gamina tik aukštoje temperatūroje. Tad, neleisdami vaikui karščiuoti, rizikuojame sulaukti tos pačios ligos, naujos, bet to paties sukėlėjo atakos.

Esant reikalui, temperatūrai mažinti rekomenduoju homeopatiškai paruoštų vaistų, kurie, skirtingai nuo įprastų antipiretikų (karščiavimą slopinančių vaistų), staigiai temperatūros nemuša, tačiau palengvina karščiuojančiojo būklę, kad ligos eiga, natūralus sveikimas būtų švelnesnis. Vaikams pagalbiniam karščiavimo gydymui rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštų Viburcol žvakučių, kurios kartu tinka ir neramumui gydyti.

Itin skausmingas ausies uždegimas

Ausų uždegimas – viena dažniausių vaikų ligų, kuri itin paplitusi tarp pačių mažiausiųjų – 3 mėn. – 3 metų amžiaus vaikų. Liga dažniausiai prasideda nuo slogos, kai mikrobai iš nosiaryklės patenka į ausį. Vaikų klausomasis vamzdis trumpesnis, platesnis, silpniau funkcionuoja, todėl infekcija lengviau patenka į ausį. Be to, vaikų imunitetas dar yra nesubrendęs, silpnesnis.

Ausų uždegimas sukelia stiprų skausmą, vaikas tampa neramus, dirglus, verkia, sutrinka jo miegas, apetitas. Kai ausytę skauda kūdikiui, jis bando ją priglausti prie pagalvės, liečia rankytėmis, tampo. Kartu gali pakilti temperatūra, iš ausies pasirodyti pūlingos išskyros, susilpnėti klausa.

Šiuo atveju taip pat tinka žvakutės Viburcol, kurios skirtos ausų skausmui lengvinti ir pagalbiniam karščiavimui gydyti. Kartu svarbu gydyti ir slogą.

Dantukų dygimas – ne liga: ar reikia duoti vaistų?

Kai kalasi dantukai, paburksta dantenos, vaikelis nuolat kiša pirštelius į burnytę, tarsi kažko ten ieškodamas. Paburkusios dantenos padidina riziką pasigauti virusinę infekciją, dėl kurios gali pakilti temperatūra, o vaikelis tapti neramus. Kita vertus, sloga, ausyčių skausmas, aukštesnė temperatūra gali kamuoti ir be jokios virusinės ligos. Pavyzdžiui, iš vakaro pakyla temperatūra, o ryte pasirodo pirmasis dantukas, ir temperatūra nukrenta. Arba vaikelis keletą kartų suviduriuoja, išdygsta dantukas, ir viskas praeina.

Tėveliai dažnai klausia, ar būtina reaguoti į neramų vaiko elgesį, nedidelį karščiavimą, kitus negalavimus, kurie pasireiškia kalantis dantukams. Manau, kad reaguoti tikrai reikia, ir mamos dažniausiai reaguoja. Dažnai užtenka pasitarti telefonu, nebūtina vaikelio vežti į konsultaciją. Jei pokalbis telefonu abejonių neišsklaido, susitariama dėl apžiūros.

Kai kalasi dantukai, mažyliui labai svarbu jausti meilę ir šilumą, todėl visuomet reikia stengtis nuraminti vaikelį – panešioti ant rankų, pasūpuoti. Kad nekištų kumščio ar pirštukų, pasiūlyti specialų guminį kramtuką. Taip pat rekomenduojama vartoti Viburcol žvakutes, kurios tinka pagalbiniam karščiavimui, neramumui gydyti, taip pat esant kitiems dantukų kalimosi metu pasireiškiantiems negalavimams, ausyčių skausmui mažinti.

Kodėl Viburcol?

Pakilus temperatūrai, vaikas dažniausiai būna neramus. Viburcol žvakučių sudėtyje yra vaistinės ramunės (lot. Chamomilla recutita), kuri ramina, mažina uždegimą. Vaiste yra Calcium carbonicum Hahnemanni, išgaunamo iš austrių (jūros moliuskų) geldelių vidinės baltosios dalies. Taip pat vaistinės šunvyšnės (lot. Atropa belladonna), kuri padeda, kai karščiuojama, paprastojo karklavijo (lot. Solanum dulcamara), kuris tinka, kai kimba sloga, temperatūra. Plačialapis gyslotis (lot. Plantago major) nuo neatmenamų laikų žinomas dėl savo baktericidinių, uždegimą slopinančių savybių. Pievinė šilagėlė (lot. Pulsatilla pratensis) tinka jautriems, dažnai verkšlenantiems, visuomet norintiems būti ant mamos rankų, besiglaustantiems vaikams. Taigi Viburcol veikia visus simptomus, kurie pasireiškia, kai vaikas karščiuoja.

Žvakutės turi ir kitų privalumų. Visų pirma, jos tinka tiems vaikams, kurie atsisako gerti vaistų, jie jų nenuryja, išpjauna. Tada tėveliai nežino, ar vaistas pateko į vaiko organizmą, ar reikia sugirdyti dar vieną dozę, o tai gali būti nesaugu. Kitas dalykas – vartojant žvakutes, vaistinės medžiagos nesuyra skrandyje, aplenkiamas žarnynas, todėl virškinamoji sistema nėra pažeidžiama. Žvakučių poveikis pasireiškia greičiau negu, pvz., sirupo, nes greičiau pasisavinamos veikliosios medžiagos. Be to, jų poveikis yra ilgesnis, tad vartojant jų nakčiai, vaikelis nurimsta ir ramiai miega.

Vartojimo rekomendacijos

Viburcol žvakučių vartojimo rekomendacijos, kai kalasi dantukai:

jaunesniems kaip 2 m. vaikams – po vieną žvakutę 2 kartus per dieną, nuo 2 m. – po vieną žvakutę 3 kartus per dieną.

Įprastinis Viburcol dozavimas ir dozavimas ūminiais atvejais yra toks:

  • suaugusiesiems, 12 m. ir vyresniems vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 6–11 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 2–5 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 3 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 2 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 2 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 6 mėn. kūdikiams žvakutes vartoti tik pasikonsultavus su gydytoju.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų