Kokias klaidas daro tėvai, gydydami vaiko kosulį?

Kosintis vaikas – visiems tėveliams pažįstama ir itin dažna situacija rudenį. Kaip elgtis: palikti vaikelį namie ar vesti į darželį? Kaip, norint padėti ir išvaduoti vaiką nuo alinančio kosulio, jam nepakenkti?

Pataria gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.

 

Svarbu atrasti kosulio priežastį

Kosulys – tai labai svarbus organizmo apsauginis refleksas, nes kosint išsivalo kvėpavimo takai. Todėl tėveliai turėtų žinoti, kad kelis kartus per dieną, ypač rytais, vaikelis gali pakosėti ir nesirgdamas. Taip išsivalo bronchai. Sunerimti reikėtų, jeigu kartu su kosuliu pasireiškia kiti peršalimo ligų simptomai. Taip pat jeigu kosulys labai intensyvus, alinantis, ilgai nepraeinantis.

Kosulys gali būti sausas arba drėgnas. Sausas kosulys, kai sunku atsikosėti, dažnai vargina peršalimo ligų pradžioje. Kai kosulys drėgnas, vaikas atkosėja sekretą. Toks kosulys gali būti sergant bronchitu, plaučių uždegimu, sinusitu.

Kosulys gali būti priepuolinis, spazminis, lojantis, sukeliantis skausmą, dusulį, švokščiantis ir t.t. Spazminis kosulys – kai kosint trūksta oro: sunkiau įkvėpti arba iškvėpti. Priepuolinis kosulys – itin varginantis, staiga užeinantis, dažnai sausas, kai vaikas kosėja, kosėja ir negali sustoti. Kosulys gali varginti naktį ar paryčiais. Be to, jis gali keistis atsižvelgiant į kūno padėtį. Pavyzdžiui, dieną vaikas gali kosėti nestipriai, drėgnai, tačiau tik atsigulus jį ima varginti sausas, lojantis kosulys.

Labai svarbu atskirti ne tik kosulio tipą, bet ir kokios – virusinės ar bakterinės – kilmės jis yra. Bakterinės kilmės kosulį išduos gelsvos, tąsios gleivės. Virusinės kilmės kosulys dažnai būna sausas ir dirginantis. Jei nustatoma kosulio kilmė, jo gydymas veiksmingas 84–97 proc. atvejų. Taigi labai svarbu rasti šio negalavimo priežastį. Taip pat svarbu tinkamai gydyti vaiką iki jo apsilankymo pas gydytoją, nes tėvelių veiksmai gali ir padėti, ir pakenkti.

Apžvelkime pagrindines klaidas, kurias daro tėveliai, gydydami kosinčius vaikus.

1 klaida: kosulys slopinamas

Neretai tėveliai, norėdami padėti savo atžalai, kad vaikelis ramiai miegotų naktį ar mažiau kosėtų dieną, duoda kosulį slopinančių vaistų ar sirupų ir taip, užuot padėję, gali pakenkti. Slopinti kosulį rekomenduojama retai. Pavyzdžiui, net ir tais atvejais, kai peršalimo ligų pradžioje kosulys dažnai būna sausas, skubėti jo slopinti nėra būtina, nes jis savaime po kelių dienų gali virsti drėgnu arba produktyviu. Taip pat reikia žinoti, kad kosulį slopinančių preparatų negalima gerti ilgai – tik 2–3 dienas.

Slopinti produktyvų, drėgną kosulį išvis gali būti pavojinga: sekretas nebus iškosėtas, kaupsis, ir tai gali sukelti komplikacijų. Neretai tėveliai vaistinėje nusiperka įvairių tablečių, sirupų nuo kosulio ir juos kaitalioja. Tačiau neišsiaiškina, kad vienas sirupų kosulį slopina, kitas – skatina. To daryti negalima. Apskritai dėl visų preparatų nuo kosulio būtina pasitarti su gydytoju. Savo praktikoje rekomenduoju homeopatiškai paruoštų vaistų, kurių vartoti saugu ir kurie parenkami atsižvelgiant ne tik į kosulio tipą, priežastį, bet ir visą vaiko organizmą, jo būklę, tiek fizinę, tiek psichinę.

2 klaida: vaikas mažai geria

Kosint labai svarbu yra daug gerti, ir šio patarimo dažnai nesilaikoma. Vaikai patys nepaprašo, o tėveliai pamiršta pasiūlyti atsigerti, o tai labai svarbu, nes skysčiai skystina gleives ir palengvina atsikosėjimą. Rekomenduojama gerti šiltų gėrimų – dažnai ir po nedaug. Galima pasiūlyti įvairių vaistažolių arbatėlių.

3 klaida: kambaryje per šilta ir per sausa

Svarbu palaikyti tinkamą drėgmę ir temperatūrą kambaryje. Temperatūra turėtų būti ne mažesnė nei 18–21ºC, bet kambaryje neturėtų būti ir per karšta, nes sausas patalpų oras sausina kvėpavimo takus ir taip sunkina atsikosėjimą. Todėl kai namie serga vaikas rekomenduojama dažniau plauti grindis ir drėgna šluoste valyti paviršius, vėdinti patalpas. Taip natūraliai drėkinsime kambarius.

4 klaida: vaistų duodama per anksti arba per vėlai

Jeigu vaikas tik kelis kartus (iki trijų kartų per dieną) sukosėjo, tikrai to bijoti nereikia ir nereikia duoti jokių vaistų. Juk į kvėpavimo takus paprasčiausiai galėjo patekti dulkės.

Savo praktikoje vadovaujuosi tokia nuostata – geriau pradėti gydyti anksčiau negu vėliau, kol kosulys dar nenusileido į bronchus, plaučius ar netapo lėtiniu. Kita nuostata – atskaitos taškas, kada vaikui jau reikia skirti vaistų, yra labai individualus. Todėl mamoms patariu: „Stebėkite vaiką, bet nebijokite, nes baimės pildosi.“ Mano ilgametė praktika rodo, jog jei mama bijo, kad vaikas sunkiai sirgs, taip dažniausiai ir nutinka.

 

5 klaida: nepastebima pavojingų simptomų

Vidutiniškai kosulio gydymas trunka 2 savaites–mėnesį. Tad jei vaikas kosėja tiek laiko ir jo būklė neblogėja, vadinasi, jis sveiksta, ir kosulys praeis. Jeigu tėveliai pastebti, kad vaikas pradėjo kosėti daugiau, intensyviau, padažnėjo kvėpavimas, sloga tapo pūlinga, karščiavimas tęsiasi arba temperatūra labai pakilo, tai gali reikšti, kad liga komplikuojasi, kad prie virusinės infekcijos prisideda bakterinė, todėl būtina gydytojo konsultacija. Be abejo, į gydytoją reikia kreiptis ir jeigu pats kosulys labai varginantis, nepraeinantis, jei kosint trūksta oro ar kamuoja dusulys, jei skrepliuose yra kraujo. Gydytojo konsultacija būtina, kai kosėja jaunesnis nei 3 mėn. kūdikis.

6 klaida: per anksti grįžta į darželį ar mokyklą

Kosulys dažniausiai būna peršalimo ligų simptomas, todėl kartu neretai vargina sloga, skausmas, aukšta temperatūra. Jei vaikas tik šiek tiek pakosėja, bet jaučiasi gerai, yra žvalus, energingas, jokie kiti simptomai jo nekamuoja, į darželį ar mokyklą leisti galima. Blogai, kai į ugdymo įstaigą vaikas eina nepasveikęs, kai jis intensyviai kosėja. Tokiu atveju jis ir pats blogai jaučiasi, ir užkrečia kitus. Ilgiau namie reikėtų palaikyti tokį vaiką, kuriam dažnai peršalimo ligos komplikuojasi, kuris tik sugrįžęs į darželį po vienos ligos po kelių dienų vėl suserga.

 

Kaip veiksmingai ir be žalos gydyti kosulį?

Kosuliui gydyti galima rekomenduoti šių homeopatinių vaistų: Husteel geriamųjų lašų, Bronchalis-Heel tablečių, Drosera-Homaccord geriamųjų lašų ir Tartephedreel N geriamųjų lašų. Kiekvienas preparatas skirtas tam tikram kosulio tipui gydyti. Pavyzdžiui, Husteel geriamųjų lašų rekomenduojama vartoti, kai kosulys sukeltas peršalimo ligų, bronchito. Jų skiriama, kai su kosuliu pasireiškia skausmą sukelianti sloga, kai kosulys yra priepuolinis, vargina bendras silpnumas. Bronchalis-Heel tabletės tinka, kai kosulys sukelia spazmus, kas būna bronchito atvejais. Taip pat esant priepuoliniam kosuliui, kai žmogus atsikosėja geltonomis gleivėmis ir jam reikalinga ramybė. Drosera-Homaccord geriamieji lašai tinka kaip pagalbinis gydymas pasireiškiant ūminiam bronchito sukeltam produktyviam kosuliui, kai atsikosėjama gleivėmis. Tokiu atveju kosulys būna drėgnas, sukeliantis skausmą, vaikas iškosėja geltonas tvirtos konsistencijos gleives. Tartephedreel N geriamųjų lašų vartojama papildomam kvėpavimo takų uždegimui gydyti. Jų skiriama esant kosuliui, kai pasireiškia dusulys, švilpimas, švokštimas, kai kosulys sustiprėja gulint ir gali sukelti vėmimą.

 

Kiek ilgai galima skirti homeopatinių vaistų?

Homeopatijoje maksimalaus termino nėra. Yra tik minimalus – išnykus simptomams, vaisto rekomenduojama vartoti dar 2–3 dienas ar iki 7 dienų, kad organizmas visiškai išsivalytų.

 

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų