Kodėl pavasarį svaigsta galva?

Pavasarį dažnai jaučiamės išsekę, organizmas po žiemos nualintas ligų, imunitetas susilpnėjęs. Todėl pajutę, kad svaigsta galva, mėto į šonus, neretai šiuos negalavimus susiejame su vitaminų trūkumu, pervargimu, įtampa ar stresu. Kai galvos svaigimas ima kartotis, sunerimstame.

Kaip elgtis, jeigu svaigsta galva? Pataria gydytoja homeopatė Edita Jaskelevičienė.

Kaip pasireiškia galvos svaigimas?

Galvos svaigimas – ne liga, o simptomas, nors dažnai ir labai varginantis, trukdantis gyvenimo pilnatvei, atimantis saugumo jausmą. Galvos svaigimas gali pasireikšti labai įvairiai. Išgirdę žadintuvą, staigiai pašokame iš lovos ir jaučiame, kad ratu sukasi aplink esantys daiktai. Lengvas galvos svaigimas gali atsirasti ne tik atliekant staigius judesius. Jausmą tarsi žemę slysta iš po kojų galima pajusti ir būnant dideliame žmonių būryje, galvos svaigimas gali varginti netgi ramiai sėdint ar gulint.

Galvos svaigimas apibūdinamas kaip pusiausvyros išlaikymo sutrikimas, erdvinio suvokimo ir stabilumo sumažėjimas. Pagal kilmę galvos svaigimas skirstomas į dvi grupes: vestibulinį (vertigo) ir nevestibulinį. Vertigo yra galvos svaigimo potipis, kuriam būdinga judesio iliuzija, skriejimo, sukimosi pojūtis. Patirdami vertigo epizodą žmonės sako, kad galva sukasi, tarsi jie suptųsi karuselėje. Nevestibulinis galvos svaigimas apibūdinamas kaip svyruojantis, banguojantis. Žmonės nesijaučia saugūs erdvėje, svirduliuoja, tarsi juos kas stumdytų. Šis pojūtis dažnai stiprėja augant emocinei įtampai, nuovargiui.

Nevestibulinis svaigimas dar skirstomas į:

  • presinkopę – būklę, kai žmogus jaučia nemalonų galvos svaigimą, bendrą silpnumą, kad tuoj apalps, aptemsta rega;
  • pusiausvyros nebuvimo pojūtį;
  • psichogeninį svaigimą, kuris pasireiškia esant nerimui, nuotaikos sutrikimui.

Kai svaigsta galva, kartu su pojūčiais, panašiais į patiriamus supantis, plaukiant laivu, kylant ar leidžiantis liftu, gali aptemti akyse, išpilti prakaitas, pasireikšti vėmimas, pykinimas.

Kodėl svaigsta galva?

Išskiriamos dvi didelės galvos svaigimą sukeliančių priežasčių grupės. Tai fiziologinės ir patologinės. Fiziologinės:

  • staigus, greitas judėjimas (pvz., įvairių atrakcionų metu);
  • važiuojant automobiliu, plaukiant laivu, skrendant. Jautriems žmonėms supimas automobilyje, traukinyje, lėktuve, ypač laive, sukelia pusiausvyros sutrikimą, kuris pasireiškia pykinimu, vėmimu;
  • išgąstis;
  • plaučių hiperventiliacija (pvz., nardant su akvalangu);
  • geležies trūkumas dėl nesubalansuotos mitybos, vitaminų B3, E, mineralinių medžiagų mangano, kalio stoka gali sukelti galvos svaigimą, spengimą ausyse;
  • hipoglikeminė būklė, kuri gali pasireikšti, kai laiku nepavalgoma arba pakeitus dietą, arba dirbant ar sportuojant ilgiau, intensyviau nei įprastai;
  • mėnesinės, nėštumas.

Patologinės priežastys dažniausiai nustatomos vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali pasireikšti ir jaunesniems:

  • širdies ir kraujagyslių sutrikimai, pvz., kaklo miego arterijų susiaurėjimas;
  • aukštas arba žemas kraujo spaudimas;
  • kaklinės stuburo srities slankstelių susidėvėjimas, kaklo osteochondrozė;
  • klausos nervų pažeidimas, dėl ko išsivysto lėtinis galvos svaigimas, lydimas ūžimo ausyse ir klausos susilpnėjimo;
  • vidurinės ausies ligos (pvz., Menjero liga, kai galvos svaigimas kartojasi);
  • insultas, kai galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimas atsiranda staiga ir nėra susiję su staigiu kūnu padėties keitimu;
  • galvos navikai;
  • migrena;
  • panikos priepuoliai;
  • tam tikrų vaistų vartojimas.

 

Sukasi galva, kambarys: ar visada kaltas vestibulinis aparatas?

Kol tvirtai jaučiama žemė po kojomis, ji nesiūbuoja, o supantys daiktai nesisuka, nė nesuvokiama, kiek organų ir sistemų dalyvauja, kad užtikrintų žmogaus pusiausvyrą. Vestibulinis aparatas vidinėje ausyje, akys, smegenys ir judėjimo aparatas sutartinai palaiko mūsų pusiausvyrą. Tačiau įvairių formų galvos svaigimas gali būti sukeltas įvairių procesų mūsų organizme. Nustatyta, kad didžioji dalis galvos svaigimų atvejų yra nevestibulinės kilmės (apie 80 proc.), ir šiems procesams vystytis įtakos turi sutrikusi mikrocirkuliacija, sensorinis deficitas, sumažėję centrinės nervų sistemos kompensaciniai gebėjimai. Veikiant šias patogenezės grandis, galima veikti ir galvos svaigimą.

Nevestibulinio galvos svaigimo sukeltas mieguistumas, lengvas apsvaigimas, svyravimas kenkia žmonių savarankiškumui ir gyvenimo kokybei, todėl reikalauja veiksmingo ir gerai toleruojamo gydymo. Homeopatiškai paruoštų tablečių Vertigoheel rekomenduojama vartoti, jei vargina įvairių priežasčių sukeltas galvos svaigimas. Vertigoheel tabletės yra homeopatinis vaistinis preparatas. Vartojamas dėl įvairių priežasčių atsiradus galvos svaigimui. Vertigoheel poveikis daugiafunkcis: mokslo įrodyta, kad sinerginis sudedamųjų dalių poveikis reguliuoja kraujagyslių išsiplėtimą lygiųjų raumenų ląstelėse ir taip gerina mikrocirkuliaciją, o tai yra svarbus veiksnys gydant galvos svaigimą.

  • Vertigoheel sudėtyje yra keturios homeopatiškai paruoštos medžiagos (Anamirta cocculus, Conium maculatum, Ambra grisea, Petroleum rectificatum), kurios stiprina viena kitos veikimą. (str. Ambrė D. ir Jaskelevičienė E. Bioreguliacinio gydymo metodo galimybės, esant įvairios kilmės galvos svaigimui).
  • Taip pat įrodyta, kad Vertigoheel pasižymi lygiaverčiu veiksmingumu, kaip ir kiti cheminiai vaistai, kurių skiriama, kai svaigsta galva ( Ambrė D. ir Jaskelevičienė E. Bioreguliacinio gydymo metodo galimybės, esant įvairios kilmės galvos svaigimui).

Dozavimas. Suaugusiems žmonėms, 12 metų ir vyresniems vaikams: paprastai reikia vartoti po 1–3 tabletes 3 kartus per dieną (laikyti burnoje, kol ištirps). Ūmiai atsiradus galvos svaigimui ir pykinimui, pradžioje vartoti po 1 tabletę kas 15 min. (iki 8–9 tablečių per dieną).

Patarimai, ką daryti, kai svaigsta galva:

  • subalansuoti mitybos racioną, valgyti daug daržovių ir vaisių;
  • gerti pakankamai skysčių (Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja išgerti vandens vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės) per dieną, nes tai gali būti svarbi svaigimo priežastis. Vanduo būtinas siekiant išplauti toksines ir medžiagų apykaitos procesų metu susidariusias medžiagas, o galvos svaigimas gali atsirasti dėl detoksikuojančių procesų sulėtėjimo, organizmo nesugebėjimo išskirti toksines medžiagas;
  • daryti stuburo ir kaklinės dalies pratimus, masažą;
  • stotis ir keltis lėtai, nes galvos svaigimas gali būti susijęs su staigiu kūno padėties pakeitimu;
  • galvos svaigimas yra simptomas, būdingas įvairioms ligoms. Norint veiksmingai gydyti, būtina nustatyti galvos svaigimo priežastį.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

 

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų