Kaip tinkamai gydyti įvairius kosulio tipus? Gydytojo homeopato patarimai

Atšalus ar esant permainingiems orams, neretai užpuola kosulys. Kai kurie žmonės labai jautriai reaguoja į menkiausią kostelėjimą, ypač jei kosėja vaikai, ir iš karto skuba pas gydytojus. Kiti, priešingai, nemano, kad kosulys gali būti rimtas simptomas, ir visai į jį nekreipia dėmesio. Treti skuba į vaistinę, kurioje prisiperka įvairių priemonių su mintimi, kad kuri nors tikrai padės. Deja, ir vieni, ir kiti dažniausiai elgiasi netinkamai.

Ko nežinome apie kosulį? Kaip kosulį rekomenduoja gydyti homeopatai? Apie svarbius kosulio aspektus kalbamės su gydytoja homeopate Edita Jaskelevičiene.

 

Dažniausiai su kosuliu susiduriame susirgę peršalimo ligomis. Ar tai reiškia, kad kosulio priežastis – sušalimas?

Peršalimas – dažnai virusinės kilmės kvėpavimo takų infekcinė liga. Nepaisant ligos pavadinimo, šaltis ir vėjas nėra peršalimo ligų priežastis. Keičiantis sezonams, staigūs drėgmės ir aplinkos temperatūros pokyčiai sukelia tam tikrą stresą, kuris neigiamai veikia mūsų organizmą, t.y. sumažina jo atsparumą. Imlumams įvairioms infekcijoms tiesiogiai susijęs su imunine sistema, kurią alina ne tik permaininga gamta, bet ir psichologiniai stresai, nuolatinė įtampa, kuria pastaruoju metu skundžiasi vis daugiau žmonių, taip pat ir netinkamas gyvenimo būdas, poilsio stoka. Taigi peršalimo ligų priežastis dažniausiai yra virusai, kurie, nusilpus organizmui, lengviau į jį patenka ir sukelia ligas.

Kokios kitos gali būti kosulio priežastys be virusų, patekusių į kvėpavimo takus?

Kosulio priežastis galima suskirstyti į infekcines ir neinfekcines. Infekcinio kosulio priežastis gali būti jau minėti virusai, kurių daugybė (rotavirusas, adenovirusai, gripo, rečiau rinovirusai ir kt.). Kosulį gali sukelti ir bakterijos (kokliušo, chlamidijų, mikoplazmų, kt.).

Neinfekcinės kosulio priežastys – tai svetimkūniai kvėpavimo takuose, alergija, lėtinis procesas plaučiuose ir kt. Taip pat per didelis kvėpavimo takų jautrumas, kvėpavimo takų ir plaučių vystymosi defektai, kvėpavimo takų suspaudimas ar trauma, psichologiniai ir psichogeniniai veiksniai.

Kosulys kosuliui nelygus. Kokie kosulio tipai gali būti?

Kosulys gali būti sausas, drėgnas, priepuolinis, spazminis, lojantis, sukeliantis skausmą, dusulį, švokščiantis ir t.t. Spazminis kosulys – kai kosint trūksta oro: sunkiau įkvėpti arba iškvėpti. Priepuolinis kosulys – itin varginantis, staiga užeinantis, dažnai sausas, kai žmogus kosėja ir negali sustoti. Kosulys gali varginti naktį ar paryčiais. Be to, jis gali keistis atsižvelgiant į kūno padėtį. Pvz., dieną žmogus gali kosėti nestipriai, drėgnai, tačiau tik atsigulus jį ima varginti sausas, lojantis kosulys.

Labai svarbu atskirti, kokios – virusinės ar bakterinės – kilmės yra kosulys. Bakterinės kilmės kosulį išduos gelsvos, tąsios gleivės. Virusinės kilmės kosulys dažnai būna sausas ir dirginantis.

Ar kosulio tipas priklauso nuo ligos? Kokioms ligoms koks kosulys būdingas?

Taip, kosulio tipas, išraiška gali skirtis atsižvelgiant į ligą. Sergant peršalimo ligomis dažniausiai iš pradžių pasireiškia sloga, po to sausas kosulys, kuris vėliau gali tapti drėgnas. Tačiau toks scenarijus nebūtinas: galima iš karto pradėti kosėti drėgnai.

Sergant astma pasireiškia kosulio priepuoliai, kosulys būna spazminis, sukeliantis dusulį, o kvėpavimas – švilpiantis, triukšmingas. Kosulį sergant bronchitu galima palyginti su rūkančių žmonių kosuliu, kai jie rytais smarkiai drėgnai kosėja, jiems išsiskiria daug skreplių. Sergantį virusiniu laringitu vaiką kamuoja ūminis, lojimą primenantis, sausas, įkyrus kosulys. Sergant kokliušu kosulys gali sukelti vėmimą.

Homeopatijos požiūris gydant kosulį skiriasi nuo tradicinės medicinos. Gydytojas homeopatas daug dėmesio skiria ligoniui ir išsiaiškina visus simptomus, pvz., ir tai, ar sausas kosulys vargina stovint, ar gulint ir t.t. Tai padeda parinkti skirtingų preparatų, kuriuos galima derinti, kad jie pakliūtų tiesiai į taikinį, atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus individualias savybes.

Kada reikėtų sunerimti? Kokie kosulio požymiai pavojingi?

Kosulio, kaip ir slogos, bijoti nereikia, tačiau jis neturėtų trukti ilgiau kaip savaitę. Susidūrus su virusu ar bakterija, kosulys yra mūsų organizmo reakcija, padedanti to viruso ar bakterijos atsikratyti, t.y. iščiaudėti, iškosėti. Vaikai, kurių imunitetas dar formuojasi, peršalimo ligomis serga dažniau. Manoma, kad iki 7-erių metų vaikai peršalimo ligomis, kurios trunka apie savaitę ar 10 dienų, gali sirgti iki 5–6 kartų per metus, ir tai yra normalu. Taip „treniruojamas“ jų imunitetas, taip jis „susipažįsta“ su nauju virusu ar bakterija.

Jeigu kosulys tęsiasi 2 savaites ir ilgiau, reikia kreiptis į šeimos gydytoją ar homeopatą. Be abejo, į gydytoją reikia kreiptis anksčiau, jeigu kartu pasireiškia aukšta temperatūra arba pats kosulys labai varginantis, nepraeinantis, jei būklė kasdien blogėja, jei kosint trūksta oro ar kamuoja dusulys, jei skrepliuose yra kraujo.

Taigi kosulys būna įvairūs: sausas, drėgnas, lojantis, švokščiantis, sukeliantis dusulį ir t. t. Visais atvejais tradicinė medicina siūlo įvairius gydymo variantus: sausam kosuliui gydyti rekomenduojami medikamentai, kurie ji paverstu drėgnu, produktyviu, drėgnam – visai kiti, padedantys suskystinti gleives ir t.t. Kokie tuomet homeopatijos uždaviniai gydant kosulį?

Homeopatijoje ir drėgnam, ir sausam, ir lojančiam kosuliui gydyti gali būti skiriamas toks pat preparatas. Homeopatija neturi tikslo vieną kosulio tipą paversti kitu, jos siekiai skiriasi nuo tradicinės medicinos. Ji ne nori šalinti simptomus, o stengiasi paskatinti veikti organizmo gynybinius mechanizmus, kad jis pats susidorotų su liga ir atkurtų pusiausvyrą.

Žmogaus rezervai labai dideli. Tai įrodo mūsų paraolimpiečiai, kurie pasiekia didelių aukštumų neturėdami galūnių ir pan. Taigi mūsų organizmas gyvena ne visu pajėgumu. O susirgęs turi daugybę rezervų pasveikti. Pagrindinis homeopatijos principas yra organizmo savireguliacijos atkūrimas paskatinant veikti tas tinginiaujančias sistemas, kurios padeda sveikti. Gydant homeopatija veikiama ne ligos pasekmė, o priežastis.

Kokie homeopatiniai vaistai esant įvairiems kosulio tipams rekomenduojami?

Homeopatiniai vaistai veikia skatindami organizmą priešintis ligos sukėlėjui ir atkurti suardytą pusiausvyrą. Jie stiprina tuos mechanizmus, kurie reikalingi norint išgyti. Homeopatija veikia imuninę sistemą, bioreguliacijos ir bioinformacijos procesus, adaptaciją, organų ir organizmo funkcijų atsinaujinimą. Kompleksiniai homeopatiniai preparatai – tai tarsi gerai susižaidusi komanda, kurioje svarbūs įvairūs nariai (t.y. sudėtinės medžiagos).

Kosuliui gydyti galima rekomenduoti šių homeopatinių vaistų: Husteel, Bronchalis-Heel, Drosera-Homaccordir Tartephedreel. Kiekvienas jų skirtas tam tikram kosulio tipui gydyti. Pvz., Husteel rekomenduojama skirti, kai kosulys sukeltas peršalimo ligų, kai su kosuliu pasireiškia skausmą sukelianti sloga, kai pasireiškia kosulio priepuoliai, o žmogus jaučia bendrą silpnumą. Bronchalis-Heel tinka, kai kosulys sukelia spazmus, kas būna bronchito atvejais. Taip pat, esant priepuoliniam kosuliui, kai žmogus atsikosėja geltonomis gleivėmis ir jam reikalinga ramybė. Drosera-Homaccord tinka, kai kosulys drėgnas, lojantis, sukeliantis skausmą, kai iškosėjama geltonas tvirtos konsistencijos gleives. Tartephedreel skiriamas esant astminiam kosuliui, kai pasireiškia dusulys, švilpimas, švokštimas, kai kosulys sustiprėja gulint ir gali sukelti vėmimą.

Esame šiauriečiai, ir gamta mus nuolat treniruoja ir grūdina, tad ir kosulio dažnai išvengti nepavyksta. Tad svarbu žinoti, kad yra 4 preparatai, kuriuos galėtume turėti savo vaistinėlėje ir kurie padėtų sėkmingai valdyti kosulį.

Kada pradėti vartoti vaistų nuo kosulio? Kada jų skirti vaikams, nes mamų baimės akys dažnai būna didelės, jos labai jautriai reaguoja į kiekvieną kostelėjimą?

Jeigu vaikas tik kelis kartus (iki trijų kartų per dieną) sukosėjo, tikrai jokių vaistų duoti nereikia ir to bijoti nereikia. Juk į kvėpavimo takus galėjo patekti dulkių ar kt.

Viena taisyklių – geriau pradėti anksčiau negu vėliau, kol kosulys dar nenusileido į bronchus, plaučius ar netapo lėtinis. Kita vertus, atskaitos taškas labai individualus. Kai į konsultaciją ateina mamos, visada sakau: stebėkite vaiką, bet nebijokite. Nes jei mama labai bijo, kad vaikas sunkiai susirgs, vaikas tą baimę dažniausiai ir pateisina.

Kiek ilgai galima vartoti homeopatinių vaistų?

Homeopatijoje maksimalaus termino nėra. Yra tik minimalus: išnykus simptomams, vaisto dar rekomenduojama vartoti 2–3 dienas ar iki 7 dienų, kad organizmas visiškai išsivalytų.

Dėkojame už pokalbį.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų