Kaip padėti vaikučiui po skiepų ir kai dygsta dantukai?

Pirmieji vaiko gyvenimo metai, tiksliau – tūkstantis pirmųjų dienų (laikotarpis nuo vaisiaus užsimezgimo iki 2 m.), yra vienas reikšmingiausių žmogaus raidos periodų, nes tuomet vyksta daug svarbių pokyčių. Tūkstantis pirmųjų dienų – aktyviausias periodas ir imunizacijos prasme, nes vaikas pradedamas skiepyti. Pirmaisiais gyvenimo metais pradeda dygti ir pirmieji dantukai. Reakcija į skiepus ir dantukų dygimą gali būtų įvairi: vieni kūdikiai šiuos etapus išgyvena lengvai, kiti – kiek sunkiau.

Kaip elgtis, kai vaikui po skiepo pakyla aukšta temperatūra, kai kūdikis neramus, nes jam kalasi pirmieji dantukai?

Pataria gydytoja natūropatė, homeopatė Edita Jaskelevičienė.

Dėl kokios reakcijos į skiepą verta sunerimti?

Lietuvoje vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Naujagimiai, kūdikiai ir vaikai valstybės lėšomis skiepijami nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, epideminio parotito, raudonukės, Haemophilus influenzae B tipo infekcijos.

Reakcija į skiepus – normalus organizmo atsakas, kuris pasireiškia maždaug kas antram paskiepytam vaikui. Vaikas gali tapti neramus, jam gali pakilti temperatūra (dažniausiai iki 38ºC), skiepo vieta gali būti paraudusi, patinusi, ją gali skaudėti. Kartais tėveliai išsigąsta, kad skiepo vietoje susiformuoja sukietėjimas. Tačiau to bijoti nereikėtų, tai normalu, nes kiekvieno vaiko organizmas skirtingu greičiu pasisavina vakciną, todėl vieniems sukietėjimas gali išlikti ilgiau, kitiems – trumpiau. Svarbu žinoti, kad šio „guzelio“ nereikia masažuoti, šildyti ar kitaip bandyti paveikti. Po skiepų vaikas gali neturėti apetito, ir jo nereikėtų maitinti per prievartą. Gali blogiau miegoti naktį, dažniau tuštintis. Visa tai – normali reakcija į skiepus, kuri po 1–3 dienų praeina.

Sunerimti reikėtų, kai temperatūra pakyla daugiau kaip 38,5ºC, kai vaikelis be perstojo verkia, kai patinsta ne tik skiepo vieta, bet tinimas plinta, kai vaikeliui pasireiškia traukuliai. Tokiais atvejais būtina gydytojo pagalba.

Vaikui aukšta temperatūra po skiepų. Ką daryti?

Jeigu temperatūra vaikui yra iki 38–38,5 ºC, dažniausiai nieko daryti nereikia. Tėveliai visada labai nerimauja, kai kūdikis karščiuoja, ir klausia, ar galima iš karto po skiepo sugirdyti vaistų nuo temperatūros. Taip elgtis tikrai nereikia, profilaktiškai temperatūra nėra reguliuojama. Taip galima tik pakenkti. Vaistų nuo temperatūros rekomenduojama duoti tik tuomet, kai ji viršija 38–38,5 ºC. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą vaistą nuo temperatūros vaikams. Pavyzdžiui, yra duomenų, kad cheminiai vaistai gali sumažinti ne tik skausmą ir karščiavimą, bet ir skiepų veiksmingumą. Saugus ir veiksmingas būdas padėti, kai vaikui aukšta temperatūra, kai kūdikis neramus, yra Viburcol žvakutės. Svarbu žinoti, kad vaiko reakcija į skiepus labai individuali, todėl ir vaiko priežiūra gali skirtis. Vieniems gali prireikti vaistų nuo temperatūros, kitiems – ne. Svarbu, kad vaikelis, o kartu ir tėveliai, nekentėtų.

Ar visiems dantukų dygimas skausmingas?

Negalavimų kalantis dantukams pasireiškia apie 70 proc. vaikų. Kaip vyks dantukų dygimo procesas, ar jis bus skausmingas, kada prasikals pirmieji dantukai – labai anksti ar vėlai, priklauso nuo genų. Dažniausiai pirmieji dantukai išdygsta maždaug 6 mėn. kūdikiui. Pagal standartinę schemą, iš pradžių turėtų išdygti apatiniai kandžiai, po to – viršutiniai, tada kiti apatiniai ir t. t. Tačiau būna visaip: pvz., pirmieji pasirodo viršutiniai kandžiai. Tačiau niekada nebūna, kad pirmieji išdygtų iltiniai dantys. Vienu metu gali dygti ir keli dantukai, tačiau dėl to vaikas nebūtinai jausis blogiau. Gali visiškai nepastebimai išdygti keli iš karto, o gali ir vienas kaltis su baisiu skausmu, bemiegėmis naktimis, dideliu seilėjimusi ir temperatūra.

Kai kalasi dantukai, paburksta dantenos, vaikelis nuolat viską kiša į burnytę, kandžiojasi. Dėl to, kad dantenos paburksta, mažylis gali greičiau pasigauti virusinę infekciją, dėl kurios gali pakilti temperatūra, o vaikelis tapti neramus. Kita vertus, sloga, ausyčių skausmas, aukštesnė temperatūra gali kamuoti ir be jokios virusinės ligos. Dažniausiai negalavimų kelia pirmųjų dantukų dygimas. Kalantis dantukams, gali pablogėti apetitas, vaikelis gali tapti kaprizingas, neramus, piktas. Manoma, kad iki metų turėtų pasirodyti 8 dantukai. Vėliau jų dygimo procesas vyksta mažiau pastebimai.

Pirmieji dantukai: kaip nepakenkti?

Dantukų dygimas – natūralus procesas, ne liga, tačiau reaguoti į neramų vaiko elgesį, karščiavimą, kitus negalavimus yra būtina. Visais atvejais svarbu, ir tai jau minėjau, kad vaikelis nekentėtų. Numalšinus simptomus, kūdikėlis geriau miega, nebūna irzlus, jam mažiau skauda, o kartu geresnė tampa ir šeimos narių savijauta, nes ir jie nurimsta, išsimiega.

Tėveliai dažnai klausia, kokie geriausi vaistai nuo dantų dygimo skausmo, nuo temperatūros vaikams. Rekomenduoju atsigręžti į priemones, kurios veikia švelniai, neslopina natūralių organizmo apsauginių procesų. Šiuo atveju vaikams rekomenduoju Viburcol žvakutes, kurios tinka pagalbiniam karščiavimui, neramumui gydyti, taip pat kitiems dantukų kalimosi metu pasireiškiantiems negalavimams, ausyčių skausmui mažinti. Taip pat galima pasiūlyti kramtukų, pripildytų šalto vandens.

Kodėl Viburcol žvakutės veiksmingos?

Esminis homeopatijos principas – gydymas panašiu. Viburcol sudėtyje yra medžiagų, sukeliančių panašius simptomus, kurie pasireiškia, kai dygsta dantys, kai vaikui aukšta temperatūra. Tokiais atvejais vaikelis būna jautrus, irzlus, neramus. Viburcol žvakučių sudėtyje yra vaistinė ramunėlė, kuri ramina, mažina uždegimą. Taip pat yra vaistinė šunvyšnė, kuri padeda, kai karščiuojama, karklavijas, kuris tinka, kai kimba sloga, temperatūra, o būtent tokie simptomai ir pasireiškia dygstant dantukams. Šilagėlė tinka jautriems, dažnai verkšlenantiems vaikeliams. Plačialapis gyslotis pasižymi baktericidinėmis, uždegimą slopinančiomis savybėmis. Taigi Viburcol žvakutės veikia visus simptomus, kurie pasireiškia, kai dygsta dantys, kai vaikui aukšta temperatūra.

 

Vaisto pakuotės lapelis>>>

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

 

Panašios temos:

Viskas apie dantukų dygimo ir dantenų bėdas: homeopato požiūris>>>

Kada iš tiesų rekomenduojama mažinti aukštą kūdikio ar vaiko temperatūrą?>>>

Ar aukšta mažylio temperatūra turėtų gąsdinti?>>>

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų