Ar aukšta mažylio temperatūra turėtų gąsdinti?

Aukšta temperatūra kūdikiams ir vaikams dažniausiai būna dėl dviejų priežasčių. Viena – kai vaikas serga, tuomet temperatūra gali pakilti dėl įvairių infekcijų (bakterijų, virusų, kitų mikroorganizmų). Kita – kai kūdikis sveikas, o karščiavimą sukelia dantukų dygimas. Kiekvienu atveju vaiko būklė kelia didelį nerimą tėveliams, ir jie nori kuo greičiau ir geriau padėti savo atžalai.

Kaip tai padaryti, pataria gydytoja natūropatė, holistinio sveikatos principo propaguotoja Edita Jaskelevičienė.

 

Aukšta temperatūra – dažnas ligos požymis

Karščiavimas – tai būklė, kai temperatūra yra didesnė negu 38 ºC. Aukšta temperatūra nebūtinai reiškia, kad vaikas serga sunkia liga. Dažniausia karščiavimą sukelia virusinės infekcijos, ir vaikai serga įvairiomis peršalimo ligomis ar gripu. Temperatūra gali pakilti ir dėl bakterinės infekcijos. Tokiu atveju vaikas gali sirgti sunkesnėmis ligomis – meningitu, kraujo užkrėtimu, kaulų ir sąnarių, šlapimo takų infekcija, plaučių uždegimu.

Dažniausios karščiavimo priežastys yra:

  • įvairios (bakterinės, virusinės) infekcijos;
  • apsinuodijimas;
  • perkaitimas – kai vaikai, ypač kūdikiai, karščiuoja dėl to, kad būdami šiltoje aplinkoje yra per šiltai aprengti;
  • po skiepų;
  • kai dygsta dantys.

 

Ar lengva pastebėti, kad vaiko temperatūra aukšta?

Paprastai tėveliai greitai pastebi, kad vaikui pakilo temperatūra, nes pakinta jo elgesys. Tiesa, temperatūrą iki 38 ºC vaikai dažniausiai perneša lengvai. Kai temperatūra pakyla daugiau, vaikas darosi vangus, mieguistas, gali vemti. Kuo mažesnis vaikas, tuo subtilesni aukštos temperatūros simptomai. Taigi, aukštą temperatūrą tėveliai galėtų įtarti pagal tokius požymius, kaip:

  • paraudęs veidas,
  • karšta, sausa oda,
  • sumažėjęs šlapimo kiekis ir patamsėjusi jo spalva,
  • nesidomėjimas maistu,
  • vėmimas,
  • dirglumas, kaprizingumas, verksmingumas, mieguistumas, apatiškumas,
  • padažnėjęs kvėpavimas.

 

Kaip elgtis, kai vaikas karščiuoja?

Esant aukštai temperatūrai, prarandama daug skysčių, sutrinka elektrolitų balansas, todėl vaikui būtinai reikia duoti daug gerti. Nereikia versti valgyti, jeigu vaikas nenori. Mūsų organizmas unikalus, jis geriau žino, kada ir kiek maisto jam reikia. Valgant eikvojama daug energijos maistui virškinti. Todėl, ją taupydamas, organizmas ir pamažina apetitą. Taigi apetito sumažėjimas, esant aukštai temperatūrai, nėra blogai. Svarbiausia, kad netrūktų skysčių – gerti reikia siūlyti po nedaug, bet dažnai. Svarbu stebėti, ar nėra skysčių trūkumo požymių. Tai galima atpažinti, jeigu vaikas rečiau šlapinasi, jeigu sausa burna, jeigu jis vemia. Taip pat svarbu stebėti, ar neatsiranda bėrimų. Ypač pavojingi neišnykstantys bėrimai.

 

Kada temperatūrą reikia mažinti?

Nepatartina mažinti temperatūros, jei vaikas ją gerai toleruoja. Paprastai dažniausiai tai yra temperatūra iki 38,5 ºC. Tačiau būna vaikų, kurie lengvai pakelia ir aukštesnę, ypač vartodami homeopatinių vaistų. Pastangos kuo greičiau sumažinti temperatūrą (ypač, kai ji yra iki 38 ºC) gali padaryti meškos paslaugą organizmui ir imuninei sistemai, nes gali pailginti sveikimą, kadangi, užuot numarinę ligą, mes padėsime jai išlikti. Nes bakterijos, o ypač virusai, žūsta tik esant aukštai temperatūrai. Imuninė sistema savo apsauginius kompleksus, gynybines medžiagas irgi gamina tik aukštoje temperatūroje. Tad, neleisdami vaikui karščiuoti, rizikuojame sulaukti naujos tos pačios ligos, to paties sukėlėjo atakos.

 

Kokiomis priemonėmis mažinti karščiavimą?

Homeopatiškai paruošti vaistai, skirtingai nuo įprastų antipiretikų (karščiavimą slopinančių vaistų), staigiai temperatūros nenumuša, tačiau palengvina karščiuojančiojo būklę, kad ligos eiga, natūralus sveikimas būtų švelnesnis. Vaikams rekomenduojama vartoti homeopatiškai paruoštų Viburcol žvakučių, kurios tinka karščiavimui, neramumui mažinti.

Viburcol, kaip pagalbinę priemonę, rekomenduojama vartoti pasireiškiant bendriems simptomams, tokiems kaip karščiavimas, infekcijų sukeliami skausmai, neramumas, miego sutrikimai, verkimas, valgymo ir gėrimo problemos (*Müller-Krampe BM 2/2002).

Įprastinis dozavimas ir dozavimas ūminiais atvejais yra toks:

  • suaugusiesiems, 12 m. ir vyresniems vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 6–11 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 4 kartus per dieną;
  • 2–5 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 3 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 2 m. vaikams kišti į tiesiąją žarną po 1 žvakutę 2 kartus per dieną;
  • jaunesniems kaip 6 mėn. kūdikiams žvakutes vartoti tik pasikonsultavus su gydytoju.

 

Neramus kūdikis – dygsta dantukai

Jei vaikas tampa irzlus, kaprizingas, nuolat verkia, prašosi ant rankų, blogai miega, smarkiau teka seilės, kartais net atsisako valgyti, nuolat kiša į burnytę pirštus, žaislus, jei pakyla kūno temperatūra, mama turi žinoti, kad gali būti pasunkėjęs dantukų dygimas. Gydytojas, apžiūrėdamas burnos ertmę, mato paraudusias ir paburkusias dantenas.

Kai kalasi dantukai, mažyliui labai svarbu jausti meilę ir šilumą, todėl visuomet reikia stengtis nuraminti vaikelį – panešioti ant rankų, pasūpuoti. Kad nekištų kumščio ar pirštukų, pasiūlykite jam specialų guminį kramtuką. Taip pat rekomenduojama vartoti Viburcol žvakutes: jaunesniems kaip 2 m. vaikams – po vieną žvakutę 2 kartus per dieną, nuo 2 m. – po vieną žvakutę 3 kartus per dieną.

 

Kaip veikia žvakutės Viburcol?

Pakilus temperatūrai, vaikas dažniausiai būna neramus. Viburcol žvakučių sudėtyje yra vaistinės ramunės (lot. Chamomilla recutita), kuri ramina, mažina uždegimą. Vaiste yra Calcium carbonicum Hahnemanni, išgaunamo iš austrių (jūros moliuskų) geldelių vidinės baltosios dalies. Taip pat vaistinės šunvyšnės (lot. Atropa belladonna), kuri padeda, kai karščiuojama, paprastojo karklavijo (lot. Solanum dulcamara), kuris tinka, kai kimba sloga, temperatūra. Plačialapis gyslotis (lot. Plantago major) nuo neatmenamų laikų žinomas dėl savo baktericidinių, uždegimą slopinančių savybių. Pievinė šilagėlė (lot. Pulsatilla pratensis) tinka jautriems, dažnai verkšlenantiems, visuomet norintiems būti ant mamos rankų, besiglaustantiems vaikams. Taigi Viburcol veikia visus simptomus, kurie pasireiškia, kai vaikas karščiuoja.

 

Kada, pakilus temperatūrai, į gydytojus reikia kreiptis nedelsiant?

Nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą reikia, jeigu yra bent vienas iš šių požymių:

  • aukšta temperatūra kūdikiui iki 6 mėn.;
  • temperatūros nepavyksta sumažinti;
  • pastebimi traukuliai;
  • atsirado neišnykstantis bėrimas;
  • vaikas nuolat viduriuoja, vemia;
  • atsisako gerti skysčių;
  • būklė blogėja ir atsiranda naujų simptomų: kvėpavimas pasunkėja, padažnėja ar, priešingai – yra paviršutinis, jei vėmimas tęsiasi;
  • vaiko būklė negerėja, nors temperatūra ir sumažėjo;
  • temperatūra aukštesnė kaip 40 ºC.

Tačiau jeigu tėveliams neramu, jie nežino, kaip tinkamai pasielgti, kai kūdikis ar vaikas karščiuoja, visada geriau abejonės išsklaidyti ir pasitarti su gydytoju.

 

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

 

X

Subscribe to Our Newsletter

Grįžti
į viršų